Grupa Concordia była organizatorem seminarium AIAG, które odbyło się w dniach 19-20 sierpnia br. w Toruniu. Po raz 30 międzynarodowe gremium spotkało się, tym razem, aby dyskutować na tematy związane ze stratami w uprawach cebuli.
Seminarium AIAG (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych) odbyło się w tym roku pod hasłem „Szacowanie szkód gradowych w uprawach cebuli”. Jak co roku, wydarzenie zebrało menadżerów i likwidatorów szkód specjalizujących się w ubezpieczeniach rolnych. Większość z 80 uczestników przyjechało z krajów Unii Europejskiej (m.in. Niemiec, Francji, Szwajcarii, Austrii), pojawili się także specjaliści z Turcji i Izraela. Polska reprezentowana była przez gospodarzy imprezy – Grupę Concordia.
Otwierającym tegoroczne seminarium był Piotr Narloch, prezes Grupy Concordia, który przedstawił sytuację polskiego rynku ubezpieczeń rolnych. Podkreślał on rolę konieczności posiadania obowiązkowego ubezpieczenia upraw oraz dopłat ze strony państwa i ich znaczenia dla poczucia bezpieczeństwa rolników. Zwrócił też uwagę na fakt, że na razie trudno jest ocenić wpływ Ustawy dotyczącej obowiązku ubezpieczeń na ich powszechność wśród rolników.
– Czynnikami wpływającymi na rozwój rynku ubezpieczeń są już rok rocznie występujące anomalia pogodowe i związane z nimi straty w uprawach. Także poprzez działalność informacyjną mediów wzrasta świadomość rolników odnośnie zagrożeń wynikających z braku zabezpieczenia coraz to większych gospodarstw rolnych. Kolejnym czynnikiem może być fakt, że wskutek rozporządzenia KE 1875/2006, od przyszłego roku pomoc dla nieubezpieczonych rolników będzie ograniczona – ocenił Narloch.
Systemy dopłat do składek podobne do tych funkcjonujących w Polsce (do 50%), są dostępne również w wielu krajach europejskich. W większości krajów (Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Grecja, Hiszpania), system obejmuje głównie ryzyka pogodowe takie jak grad, deszcze nawalne, przymrozki czy suszę. W Austrii i Hiszpanii państwo dodatkowo udziela wsparcia w przypadku wystąpienia strat związanych ze szkodnikami lub chorobami roślin. Natomiast rolnicy z Niemiec, Francji czy części Szwajcarii nie mogą liczyć na dopłaty. We Francji istnieje inna forma wsparcia i jest to tzw. fundusz klęskowy.
Jak mówi Andrzej Janc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Grupy Concordia, istotą spotkań seminaryjnych jest wymiana doświadczeń i opinii specjalistów rynku ubezpieczeń, które mają miejsce podczas części teoretycznej wydarzenia. Ponadto, bardzo cenne są praktyczne symulacje zniszczeń powodowanych przez żywioły, dzięki którym możliwa jest ocena zakresu potencjalnych szkód finansowych. – W tym roku uczestnicy seminarium próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie straty w poszczególnym stadium rozwoju cebuli powodują opady gradu – dodaje Janc.
W trakcie drugiego dnia seminarium AIAG, przeprowadzono likwidację szkód w uprawie cebuli na polu doświadczalnym w gospodarstwie rolnym Pana Jerzego Masioty w Jaksicach/ k. Inowrocławia. Doświadczenie miało służyć demonstracji metodyki likwidacyjnej w uprawie cebuli w szkodach spowodowanych przez grad. Wspólną taksację w 10 kilkuosobowych grupach przeprowadzali członkowie AIAG’u oraz goście zaproszeni przez Grupę Concordia. Wnioski z przeprowadzonego doświadczenia pokrywają się z większością badań prowadzonych w różnych częściach Europy, które mają na celu opracowanie wytycznych likwidacyjnych dla uszkodzeń gradowych w uprawie cebuli.
Na potrzeby przeprowadzonych doświadczeń, wspólnie z partnerami z Vereinigte Hagel Vvag z Niemiec w czerwcu, lipcu i na początku sierpnia, w sposób sztuczny wywołano szkody w uprawie cebuli. Symptomy tych szkód w postaci uszkodzenia szczypioru były zbliżone do szkód, jakie wywołuje grad w warunkach naturalnych. Intensywność szkód symulowano za pomocą podkaszarki, ze specjalnie do tego celu przygotowaną głowicą. Doprowadzono do uszkodzeń szczypioru w 30, 60 lub 90 proc. ubytku masy liścia, w różnych stadiach rozwojowych. Zniszczenia przekładały się z kolei na niewłaściwe wykształcenie cebul lub ich zwiększoną zachorowalność, co powoduje ubytki w plonach zarówno ilościowych jak i jakościowych. Wyniki przeprowadzonego doświadczenia wskazują, że strata w plonie zarówno ilościowym jak i jakościowym cebuli zależna jest przede wszystkim od fazy rozwojowej rośliny, w której następuje szkoda, a także od intensywności zniszczeń spowodowanych gradobiciem. Cebula znajdująca się w stadium rozwoju określanym jako pięć, sześć wykształconych liści właściwych, na przełomie czerwca i lipca, jest wrażliwa na uszkodzenia liści wywołane gradem. Jednak w fazie początku formowania cebul ubytki w plonach są jeszcze większe niż we wcześniejszych fazach rozwojowych, natomiast szkody w późniejszych fazach rozwojowych powodują straty, ale są one mniejsze niż we wcześniejszych fazach rozwojowych.
Udział Grupy Concordia w rynku ubezpieczeń upraw w Polsce jest znaczący i wynosi 35 proc.
Jak podkreślał podczas swojej prelekcji Piotr Narloch, do czynników sukcesu Towarzystwa należą przede wszystkim specjalizacja w ubezpieczeniach rolniczych oraz wysokie kwalifikacje kadry. – Likwidatorzy Towarzystwa to kompetentni fachowcy – rolnicy lub inżynierowie rolnictwa, dobrze znający rynek ubezpieczeń i posiadający gruntowną wiedzę na temat roślin i technologii upraw – zaznaczył Narloch.
Jako gospodarze tegorocznego seminarium, Grupa Concordia pokazała, że obok kompetencji na temat rynku ubezpieczeń rolnych, posiada także umiejętności niezbędne do prowadzenia tego typu spotkań. – Organizacja seminarium to dla nas zaszczyt – podkreśla Bernard Mycielski, ekspert Grupy Concordia ds. likwidacji szkód w uprawach. – Jeśli mielibyśmy możliwość zostać gospodarzem kolejnych imprez, z przyjemnością podejmiemy się tego wyzwania – dodaje.
Najnowsze informacje, komentarze, analizy
z rynku ubezpieczeń!
Kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie?
Sprawdź ceny w swojej okolicy.
Źródło: Grupa Concordia