Od stycznia do marca tego roku na terenie Polski oddano do użytkowania ponad 34 tys. mieszkań. To o 18 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2009 roku. W tym samym czasie do zamieszkania gotowych było ponad 16 tys. nowych budynków mieszkalnych. Kto, gdzie i jakie domy stawia najchętniej?
Przede wszystkim domy jednorodzinne
Z raportu GUS na temat budownictwa mieszkaniowego wynika, że ogromna większość, bo aż 91,9 proc. z 16 755 budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w pierwszym kwartale tego roku to typowe domy jednorodzinne. Zaledwie 8,1 proc. ogółu stanowią inne formy budownictwa. Wiodącą wśród nich jest budownictwo pod sprzedaż lub wynajem, czyli efekt pracy deweloperów, gminy i spółdzielnie (łącznie 1248 obiektów). Znikomy udział w całości oddanych do użytkowania budynków mieszkaniowych mają typowe inwestycje spółdzielcze (58 budynków), budownictwo komunalne (28), społeczne czynszowe (20) czy zakładowe (6).
Domy powstają na wsi – coraz szybciej
Spośród ponad 16 tys. zbudowanych obiektów mieszkalnych aż 64 proc. powstało na terenach wiejskich. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że skrócił się średni czas budowy domu jednorodzinnego. Pod koniec kwartału wynosił 60 miesięcy, podczas gdy domy oddane do użytkowania przed rokiem budowane były prawie o 6,5 miesiąca dłużej.
Wydłużył się natomiast okres realizacji inwestycji mieszkaniowych w przypadku deweloperów, spółdzielni czy gmin – tutaj średni czas realizacji sięga dziś 30,4 mies., co oznacza wydłużenie prac o około 6 mies. względem danych z I kw. poprzedniego roku.
Źródło: Bankier.pl