Jak ustaliła „Rzeczpospolita” ceny działek pod budowę powierzchni usługowo-handlowych spadły nawet o 30 proc. Cześć inwestorów uważa, że w przyszłym roku odnotujemy na rynku jeszcze większe spadki, dlatego przekładają zakupy na przyszły rok.
„Duże spadki cen, sięgające 20 – 30 proc., dotyczą przede wszystkim gruntów inwestycyjnych w mniejszych miastach oraz tych poza granicami dużych aglomeracji. (…)– W trakcie negocjacji z właścicielami nieruchomości widać, że są oni gotowi zaakceptować większe ustępstwa niż w czasie niedawnej hossy. (…)Dla podmiotów posiadających środki finansowe na nabywanie nowych projektów obecny czas jest niezwykle interesujący również dlatego, że kryzys wyeliminował część konkurencji – twierdzi Radosław Karczewski ze spółki Maryland” – pisze „Rzeczpospolita”.
„Przedstawiciele Echo Investment przyznają, że nadal interesuje ich pozyskanie nowych lokalizacji w dużych polskich miastach. Tymczasem Keen Property Partners Retail koncentruje się na miastach z około 50 tys. mieszkańców i większych, w których powstają centra handlowe o powierzchni użytkowej sięgającej 16 – 30 tys. mkw.” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
„Sytuację inwestorów komplikują również zaostrzone kryteria udzielania kredytów inwestycyjnych na budowę obiektów handlowo-usługowych. Teraz, aby uzyskać kredyt, nie wystarcza już tytuł własności gruntu i dobre chęci. Bank wymaga od dewelopera podpisanych umów przedwstępnych z najemcami, gwarantujących zasiedlenie minimum 60 proc. obiektu” – czytamy dalej.
Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield w II kwartale oddano do użytku ok. 154 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowych. W latach 2009-2011 na rynek ma trafić 890 tys. mkw. powierzchni handlowych. Część inwestycji została wstrzymana ze względu na utrudnione warunki kredytowe. Pomimo tego, iż kolejne inwestycje są podejmowane z dużo większą dozą ostrożności niż podczas boomu budowlanego, to jednak rynek powierzchni handlowo-usługowych należy do jednych z najbardziej aktywnych.
Więcej informacji w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule „Inwestorzy czekają na większe okazje” autorstwa Doroty Kaczyńskiej.
Źródło: Rzeczpospolita