19 listopada 2009 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA rozpoczęła notowania pierwszego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index. Jego celem jest promowanie najwyższych standardów odpowiedzialnego zarządzania. Polega to na ocenie koniunktury wśród spółek uznanych w badaniu za odpowiedzialne społecznie.
Do pierwszego składu RESPECT Index zakwalifikowało się 16 spółek, wśród nich Grupa LOTOS SA i Telekomunikacja Polska SA. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej, po roku funkcjonowania, wartość indeksu wzrosła o ponad 30%, podczas gdy główne wskaźniki – WIG i WIG 20 – zyskały odpowiednio 15 i 19%.
Takim standardom sprostało Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (TFI SKOK SA) wprowadzając na rynek dwa fundusze oparte na etycznym inwestowaniu. SKOK Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Etyczny 1 (SKOK SFIO Etyczny 1) pierwszą wycenę miał 23 grudnia 2008 r. Jest to fundusz przeznaczony dla inwestorów, którzy planują oszczędzanie przez okres co najmniej 2 lat i oczekują zysków wyższych niż w przypadku depozytów bankowych oraz stosunkowo niskiego ryzyka związanego z inwestowaniem aktywów funduszu w papiery wartościowe. Drugi fundusz, SKOK FIO Etyczny 2 zadebiutował 18 sierpnia 2010 r. Jest funduszem przeznaczonym dla tych, którzy oczekują najwyższych stóp zwrotu w długim okresie czasu i akceptują wysoki poziom ryzyka związany z inwestowaniem w akcje oraz duże wahania wartości jednostek uczestnictwa. Rekomendowany okres inwestowania w fundusz wynosi minimum 5 lat.
Polityka inwestycyjna zastosowana w funduszach TFI SKOK (również w tych, które nie mają w nazwie „etyczny”) oprócz tradycyjnych kryteriów ekonomicznych opiera się na kryteriach odpowiedzialnego inwestowania. Dobór instrumentów do portfela aktywów funduszu odbywa się z wyłączeniem pewnych branż, dzięki czemu, każdy inwestor może być pewny, że jego pieniądze nie wspierają firm, których działalność jest etycznie wątpliwa tak jak np. handel bronią czy produkcja używek.
W Polsce fundusze etyczne, są jeszcze stosunkowo mało popularne. Zainteresowanie nimi jednak stale rośnie. W Stanach Zjednoczonych podobne instytucje finansowe funkcjonują od lat 70-tych XX w. Zdobyły już duże grono zwolenników i zbudowały sobie odpowiednie aktywa. Podobnie jest w wielu krajach Europy Zachodniej.
Jak wynika z raportu Eurosif (Europejskie Forum ds. Zrównoważonego Inwestowania) pokazującego stan na koniec 2009 r., aktywa zgromadzone w inwestycjach odpowiedzialnych społecznie wynoszą 5 bilionów euro.
Źródło: SKOK