Wczoraj odbyła się rozprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie C-414/07 (Magoora Sp. z o.o. przeciw Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie). Pełnomocnikami Magoora Sp. z o.o. na rozprawie przed ETS byli doradcy podatkowi z kancelarii Baker & McKenzie: Jerzy Martini i Zbigniew Liptak.
Po dzisiejszej rozprawie jesteśmy optymistami co do decyzji ETS – mówi Jerzy Martini. Mamy nadzieję, że Trybunał przywróci możliwość odliczania podatku VAT od samochodów, wykorzystywanych do celów firmowych, zgodnie z naszym stanowiskiem – dodaje. Spodziewany wkrótce wyrok w tej sprawie może okazać się najważniejszym do tej pory rozstrzygnięciem w zakresie polskich podatków. Jeżeli bowiem ETS potwierdzi stanowisko przedstawione na rozprawie przez pełnomocników spółki Magoora, to będzie to oznaczać, że wprowadzone w Polsce ograniczenia w odliczaniu podatku VAT od zakupu samochodów do celów firmowych oraz od zakupu paliwa do tych samochodów były nielegalne. Efektem takiego podejścia byłoby więc przywrócenie pełnej odliczalności podatku VAT w odniesieniu do zakupów wielu modeli samochodów oraz zakupów paliwa do tych samochodów.
Zatem pozytywny wyrok ETS wywrze skutki zarówno w odniesieniu do przeszłości (poprzez uprawnienie tysięcy podatników do retroaktywnego odzyskiwania nieodliczonego podatku VAT), jak również przyszłości. W tym drugim przypadku wskazać należy przede wszystkim następujące możliwe konsekwencje korzystnego rozstrzygnięcia:
(i) znacznie większe zainteresowanie nowymi samochodami kosztem prywatnego importu używanych samochodów,
(ii) zmniejszenie (w różnym stopniu) kosztów praktycznie wszystkich przedsiębiorstw, które są opodatkowane podatkiem VAT,
(iii) zwiększenie w społeczeństwie zainteresowania różnymi formami prowadzenia działalności gospodarczej, w przypadku których możliwe będzie zarejestrowanie się na VAT i korzystanie z odliczeń w powyższym zakresie,
(iv) w dłuższej perspektywie możliwe polepszenia bezpieczeństwa na polskich drogach, jako efekt korzystania z bardziej bezpiecznych, bo nowocześniejszych samochodów.
Według pełnomocników – doradców podatkowych z kancelarii Baker & McKenzie, istnieją duże szanse, że podejście ETS będzie zgodne ze stanowiskiem Spółki. Powodów do takiego optymizmu dostarcza w szczególności dotychczasowe orzecznictwo ETS zapadłe w podobnych sprawach dotyczących prawodawstw innych krajów członkowskich UE. Również sam przebieg dzisiejszej rozprawy daje nadzieję na takie właśnie rozstrzygnięcie.