Kredytobiorcy przyzwyczaili się już, że każdy kolejny harmonogram spłaty wysyłany przez bank zawierał raty niższe niż poprzedni. Wraz z zakończeniem cyklu obniżek stóp ten trend się zatrzymał, a ostatnie ślady obniżek zobaczą na wydrukach lada moment klienci, których banki aktualizują oprocentowanie w trzymiesięcznym lub dłuższym cyklu. Potem czeka nas zapewne co najmniej kilka miesięcy stabilizacji.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Obecnie podstawowa stopa procentowa wynosi 2,50 proc. To wciąż najniższy poziom w historii.
Dla spłacających kredyty mieszkaniowe w złotych najważniejszym punktem odniesienia jest stawka WIBOR 3M, pokazująca średnie oprocentowanie trzymiesięcznych pożyczek na rynku międzybankowym. Od niej właśnie zależy cena kredytu i wysokość naliczanych co miesiąc odsetek. Ostatni rok dał kredytobiorcom spore oszczędności – stawka WIBOR spadła o około 2,3 pp. W przypadku kredytu na 300.000 zł, na 30 lat, o marży równej 1,3%, spłacanego w ratach równych oznacza to obniżenie raty o ponad 400 zł.
Od lipca międzybankowy wskaźnik krąży wokół historycznego minimum, zmieniając się o pojedyncze punkty bazowe. Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl obniżek stóp, a jej dzisiejsza decyzja tylko potwierdza fakt, że czeka nas okres stabilizacji kosztów kredytu. Banki z pewnym opóźnieniem aktualizują harmonogramy spłat, dlatego niektórzy kredytobiorcy mogą jeszcze liczyć na ulgę w domowym budżecie. Od jesieni o obniżkach rat będziemy mogli już zapomnieć.
Tańsze kredyty konsumpcyjne?
W ostatnim roku banki niechętnie pożyczały na konsumpcję, ale widać już pierwsze jaskółki zmian. Nadzór finansowy, rozluźniając wymogi dotyczące badania zdolności kredytowej, przyczyni się zapewne do rozruszania akcji kredytowej. Jeśli sprawdzą się przewidywania dotyczące tempa ożywienia w polskiej gospodarce, to Polacy zapewne chętniej zaczną korzystać z bankowego finansowania. W ostatnich miesiącach dołujące ostatnio wykresy zadłużenia gospodarstw domowych nieco odbiły w górę.
Górna granica stawki oprocentowania wynosi dziś 16% i znajduje się najniżej w historii obowiązywania ustawy antylichwiarskiej. Banki co prawda korzystają z możliwości dodatkowego dociążenia kredytobiorcy opłatami i prowizjami, ale gdy zaostrzy się walka konkurencyjna, to najlepsi klienci o dobrej historii kredytowej będą mogli liczyć na tanie finansowanie większych zakupów.
Rok stałych rat
Można upraszczając powiedzieć, że stawka WIBOR 3M z reguły nieco wyprzedza bieg wydarzeń. Banki oferujące pożyczki obniżają stawki przed spodziewanymi cięciami stóp i podnoszą je, gdy oczekuje się podwyżek. O oczekiwaniach dotyczących bardziej odległej przyszłości świadczą notowania kontraktów FRA, czyli umów zakładających wysokość WIBOR 3M za 1, 3, 6 lub 9 miesięcy. Z aktualnych notowań tych instrumentów wynika, że uczestnicy rynku spodziewają się pierwszej podwyżki stóp w połowie przyszłego roku. Jeśli wierzyć inwestorom, czeka nas niecały rok najtańszego kredytu w historii.