Wszystkie poważne instytucje finansowe stosują rozbudowane systemy bezpieczeństwa. Zarówno banki, jak i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe korzystają w tym celu z pomocy Biura Informacji Kredytowej S.A., które wspomaga podejmowanie decyzji pożyczkowych. Systemy bezpieczeństwa służą ograniczeniu ilości ryzykownych pożyczek oraz w dużym zakresie pozwalają uniknąć klientów trwale nie wywiązujących się ze zobowiązań kredytowych.
Członkowie SKOKów to osoby, które zarówno pożyczają, jak i lokują swoje pieniądze w Kasie. Dlatego tak istotne jest dla nich bezpieczeństwo gwarantowane przez Kasę. SKOK „PIAST” dysponuje szerokim wachlarzem zabezpieczeń udzielanych pożyczek. Najczęściej członkowie wybierają zabezpieczenie w postaci weksla. Inną formą zabezpieczenia pożyczki może być poręczenie udzielane przez osoby fizyczne. Pożyczkobiorca może również dokonać blokady środków pieniężnych na rachunku. Poza tradycyjnymi sposobami do dyspozycji członków są również inne zabezpieczenia, między innymi: hipoteka, zastaw czy cesja.
„SKOK Piast dążąc do jak najwyższego bezpieczeństwa udzielanych pożyczek prowadzi wielopoziomową politykę ochrony środków finansowych. Kluczowym elementem tej polityki jest odpowiednio wykwalifikowany personel”. – mówi Ireneusz Więckowski, prezes SKOK „Piast”.
Wszyscy nowi pracownicy Kasy przechodzą specjalistyczne szkolenie z zakresu wykrywania fałszywych znaków pieniężnych oraz postępowania w sytuacji zagrożenia.
Każdy członek SKOK Piast zainteresowany pożyczką może liczyć na pomoc pracowników Kasy, którzy określą jego zdolność kredytową i ustalą najkorzystniejszą dla pożyczkobiorcy wysokości rat. Te początkowe ustalenia mają istotne znaczenie dla późniejszego terminowego spłacania kolejnych rat pożyczki.
Dodatkowym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest możliwość ubezpieczenia pożyczki. Ubezpieczenie ochronne pozwala na zabezpieczenie rodziny i poręczycieli. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy niespłaconą część pożyczki przejmuje na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Korzystną cechą jest obniżająca się suma ubezpieczenia, która równa się aktualnemu zadłużeniu pożyczkobiorcy. Skutkuje to malejącą składką ubezpieczeniową w okresie spłaty pożyczki.
Skonstruowany w ten sposób system zabezpieczeń pozwala na redukcję zagrożeń, co zdecydowanie obniża ryzyko pożyczkowe. Jednocześnie konstrukcja ta pozwala zachować bardzo dużą dostępność do oferowanych przez Kasę pożyczek, a procedura ich udzielania jest przygotowana tak, aby uzyskać jak największe zadowolenie członków.