Od blisko 17 lat Union Investment TFI oferuje inwestorom instytucjonalnym oraz detalicznym rozwiązania dopasowane zarówno do ich potrzeb, jak i dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej. W tym roku Towarzystwo planuje dalszy rozwój, którego częścią będą m. in. nowe produkty inwestycyjne.
Rok 2011 Union Investment TFI może zaliczyć do udanych. Pomimo trudnej sytuacji na rynkach kapitałowych Towarzystwo utrzymało 6. pozycję wśród wszystkich TFI działających na polskim rynku, a zarazem największego, niezależnego TFI. Na koniec 2011 Union Investment TFI zarządzało aktywami o wartości ponad 8 mld zł zgromadzonych w funduszach i portfelach asset management.
Dostosowując się do niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych i zmieniających się potrzeb inwestorów, Union Investment TFI przygotowało dwa nowe produkty inwestycyjne: UniSystem i UniLokata.
Dla otwartych na ryzyko – rozwiązania wsparte zaawansowanymi systemami ilościowymi
UniSystem to nowatorska strategia absolute return wspomagana systemami ilościowymi, będąca odpowiedzią Towarzystwa na pytanie, czy możliwe jest stworzenie strategii niezależnej od klasycznego cyklu hossa-bessa. – Typowe podejście benchmarkowe w zarządzaniu nie gwarantuje ponadprzeciętnych wyników. Aby je osiągnąć, trzeba otworzyć się na wszelkie możliwości inwestycyjne, które przy akceptowalnym poziomie ryzyka pozwolą osiągać odpowiednio dobre wyniki, nawet przy słabej koniunkturze – mówi Robert Ślepaczuk, zarządzający modelem UniSystem.
UniSystem jest złożonym modelem inwestycyjnym, na który składają się nieskorelowane systemy oparte na różnorodnych strategiach inwestycyjnych. Fundamentem modelu jest ciągły proces optymalizacji, realokacji i rekonstrukcji systemów wchodzących w skład modelu, czyli innymi słowy bieżące poszukiwanie instrumentów bazowych oraz modyfikacji pozwalających na zwiększanie efektywności.
Główne zalety modelu to:
- innowacyjne rozwiązanie ilościowe maksymalizujące zysk i minimalizujące ryzyko niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych,
- bardzo niska wewnętrzna korelacja dobieranych systemów,
- bieżąca, aktywna modyfikacja modelu (optymalizacja, realokacja i rekonstrukcja),
- rozbudowany system zarządzania ryzykiem – wewnętrzna kontrola na poziomie systemu i stały monitoring prowadzony przez menedżera ryzyka,
- niezależność od psychologicznych czynników ryzyka związanych z procesem podejmowania decyzji przez zarządzającego.
Wyniki osiągane przez model UniSystem w rzeczywistych warunkach rynkowych są naprawdę obiecujące, co może być dobrą wytyczną dla potencjalnych inwestorów.
Za okres 3,5 roku (out of sample 30.06.2008-31.01.2012) model pokazał zannualizowaną stopę zwrotu o wartości 26,74 proc., podczas gdy w tym samy czasie WIG stracił 0,15 proc., S&P 500 zarobił zaledwie 0,68 proc. a złoto odnotowało zysk 18,67 proc., przy najniższym dla UniSystemu poziomie ryzyka (Maximum Drawdown < 10%). Niewątpliwą zaletą modelu jest też najszybszy powrót do maksimów wartości, w stosunku do pozostałych kategorii aktywów – 0,33 roku. Publiczna subskrypcja certyfikatów subfunduszu korzystającego z technologii UniSystem planowana jest na 2. kwartał b.r.
Dla ostrożniejszych inwestorów – wyjątkowe rozwiązania dłużne
Odpowiedzią na brak akceptacji zmienności wyceny wśród części inwestorów jest zaproponowana przez Union Investment TFI w styczniu b.r. UniLokata – pierwszy na rynku subfundusz pieniężny o liniowej wycenie, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Głównym celem inwestycyjnym subfunduszu jest ochrona realnej wartości aktywów oraz uzyskanie wyróżniających się na tle lokat bankowych wyników, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i płynności.
– Subfundusz UniLokata inwestuje w instrumenty dłużne o małej wrażliwości ceny na zmienność stóp procentowych – krótkoterminowe papiery skarbowe oraz bezpieczne, stanowiące minimum 80 proc. portfela, dłużne instrumenty korporacyjne o zmiennym kuponie opartym o stawki lokat na rynku międzybankowym lub o terminie zapadalności do 1 roku – mówi Dariusz Lasek, Dyrektor inwestycyjny ds. Papierów Dłużnych Union Investment TFI.
UniLokata jest odpowiednikiem cieszącego się uznaniem inwestorów instytucjonalnych i wielokrotnie nagradzanego subfunduszu UniWIBID, o niskim progu inwestycji (100 zł). Mocne strony subfunduszu to m.in.:
- codzienny wzrost ceny jednostki dzięki liniowej wycenie aktywów,
- wysoka płynność inwestycji – wpłaty i wypłaty każdego dnia roboczego,
- niskie ryzyko rynkowe,
- szeroka dywersyfikacja portfela.
Wśród wyróżniających się rozwiązań rynkowych warto zwrócić uwagę na subfundusz UniObligacje Aktywny. To produkt skierowany do zamożnych inwestorów, którzy oczekują wyższych zysków niż w klasycznych produktach dłużnych, ale jednocześnie akceptują większą zmienność. Najważniejsze cechy subfunduszu UniObligacje Aktywny to:
- szerokie spektrum inwestycyjne na rynku dłużnym – aktywa subfunduszu lokowane są nie tylko w obligacje skarbowe i korporacyjne, ale także derywaty (instrumenty pochodne) związane z tym rynkiem,
- aktywne zarządzanie portfelem, które pozwala na wypracowywanie atrakcyjnych stóp zwrotu nawet w okresach niestabilnej sytuacji rynkowej na rynku dłużnym,
- stała kontrola portfela pod kątem poziomu ryzyka inwestycyjnego.
Stopa zwrotu subfunduszu UniObligacje Aktywny w okresie niespełna 10 miesięcy (01.05.2011-17.02.2012) wyniosła 12,97 proc.
– W ofercie Union Investment TFI dostępne są różne strategie inwestycyjne, które pozwalają na zbudowanie portfela idealnie dostosowanego do indywidualnych potrzeb i akceptowanego poziomu ryzyka. Dzięki nowym produktom oferta ta jest jeszcze lepiej dostosowana do bieżącej sytuacji rynkowej. Jesteśmy również niezwykle dumni z faktu, że jako jedyne TFI na polskim rynku posiadamy aż 5 subfunduszy z najwyższym ratingiem przyznanym przez Analizy Online, co potwierdza wysoką jakość zarządzania, a tym samym efektywność proponowanych przez nas rozwiązań – mówi Małgorzata Góra, Prezes Zarządu Union Investment TFI. – Wierzymy, że w tych trudnych dla rynków czasach fakt ten zostanie jeszcze bardziej doceniony przez inwestorów – dodaje.
Źródło: Union Investment TFI