Zakończył się pierwszy, kluczowy etap Inicjatywy JESSICA w województwie zachodniopomorskim. W 2013 roku podpisanych zostało osiem umów o pożyczkę na rewitalizację obiektów w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim. Cała pula środków, którymi zarządzał Bank Zachodni WBK została zakontraktowana, wypełniając tym samym zobowiązania wynikające z umowy operacyjnej z EBI.
Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich Banku Zachodniego WBK w ramach Programu JESSICA oferował inwestorom, planującym realizację miejskich projektów rewitalizacyjnych, preferencyjne wsparcie finansowe w postaci wieloletnich pożyczek inwestycyjnych. Oferta dotyczyła projektów na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, obejmującego miasta Szczecin i Stargard Szczeciński oraz 9 gmin, tj. Goleniów, Gryfino, Stare Czarnowo, Police, Dobra, Kołbaskowo, Kobylanka, Stargard Szczeciński oraz Nowe Warpno.
W 2013 roku Bank podpisał 8 umów w ramach Inicjatywy JESSICA. W efekcie na terenie Szczecina i Stargardu Szczecińskiego zostaną zrealizowane m.in. następujące projekty:
– renowacja budynku Stara Dana w Centrum Szczecina, który jest wpisany do rejestru zabytków i obecnie nie jest wykorzystywany. Po rewitalizacji budynku będzie się w nim znajdował hotel czterogwiazdkowy,
– odtworzenie historycznej zabudowy pierzei ulicy Wojska Polskiego poprzez rewitalizację budynku dawnego kina Kosmos oraz wybudowanie nowego energooszczędnego budynku biurowo-usługowo-naukowego,
– rewitalizacja funkcji przemysłowych terenów miejskich Szczecin-Skolwin poprzez przygotowanie dawnej papierni dla rozpoczęcia produkcji papieru,
– renowacja oraz adaptacja zabytkowego budynku STAREJ RZEŹNI mieszczącego się na Łasztowni pod działalność gospodarczą, społeczną i kulturalną,
– przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania byłego budynku Pogotowia i WKU w Stargardzie Szczecińskim na funkcję usługowo-handlowo-biurową, z dodatkowymi funkcjami centrum kulturalnego.
Ponadto umowy obejmują także zmianę istniejącego obiektu dawnej elektrowni miejskiej czy zakładów Stoewer oraz FMS POLMO w Szczecinie.
– Wszystkie projekty realizowane w ramach Inicjatywy JESSICA będą miały pozytywny wpływ na lokalne społeczności, m.in. przez zwiększenie zatrudnienia, ożywienia społeczno-gospodarczego, poprawę jakości życia mieszkańców. Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tych pozytywnych dla mieszkańców zmianach. Warto podkreślić, iż z uwagi na zwrotny charakter wsparcia inwestycje te łączą ze sobą element komercyjny i społeczny, co w naszej opinii przyczynia się do efektywnego wykorzystania dostępnych środków i ma wpływ na trwałość planowanych działań – powiedziała Anna Andrzejak, Dyrektor Zarządzający FROM BZ WBK.
Projekty współfinansowane przez Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich zarządzany przez Bank Zachodni WBK mogły ubiegać się o udzielenie finansowania do 75% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu. Okres spłaty pożyczki wynosi maksymalnie 20 lat, z możliwością uzyskania karencji w spłacie kapitału.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego Inicjatywa JESSICA była finansowana w ramach Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.