Już 12 milionów Polaków, czyli 40 proc. dorosłych, ma profil zaufany – podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Za pomocą profilu zaufanego można potwierdzać swoją tożsamość przez internet podczas załatwiania spraw urzędowych.
– Ma go już dokładnie 12 017 854 Polaków, z czego tylko od początku tego roku PZ założyło niemal 3,2 miliona osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Rosnąca popularność profilu zaufanego to najlepszy wyznacznik i dowód na rosnące zainteresowanie Polaków sprawami urzędowymi, które można załatwiać przez internet. Jest ich coraz więcej. Budujemy zaufanie Polaków do e-administracji, przekonujemy ich, że warto korzystać z rozwiązań, które dostarczamy – dodaje.
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. PZ miało 1 324 438 Polaków.
Profil zaufany to zbiór danych przypisany do naszego numeru PESEL. Dzięki temu możemy potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Najłatwiej założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
WB/ Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów