W ciągu dwóch dni od startu usługi sprawdzania liczby punktów karnych przez internet, do swojego Profilu Zaufanego/eGO przez serwis transakcyjny iPKO oraz Inteligo zalogowano się blisko 80 tysięcy razy. W tym czasie klienci otworzyli też 17 tysięcy nowych Profili. Opcja założenia PZ przez bankowość elektroniczną wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem – od połowy października ubiegłego roku do dziś tą droga utworzono około 94 tys. PZ.
E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest dostępna od 24 kwietnia na portalu obywatel.gov.pl
Kierowcy mogą sprawdzić swoje punkty karne bezpłatnie, ale niezbędne do tego jest posiadanie Profilu Zaufanego. Jego utworzenie zajmuje kilka minut, a można to zrobić z pozycji bankowości elektronicznej. Wystarczy po zalogowaniu do konta wejść do zakładki e-Urząd i wybrać opcję „Załóż Profil Zaufany”. Następnie sprawdzić poprawność danych i nadać kod do korzystania z Profilu Zaufanego. Operację potwierdzamy kodem z narzędzia autoryzacyjnego. Na adres e-mail podany w formularzu zostaje przesłana wiadomość z potwierdzeniem Profilu Zaufanego. Utworzony Profil pozwoli zalogować się m.in do serwisu obywatel.gov.pl
Jak prawdzić punkty online?
- Na stronie obywatel.gov.pl przejdź do sekcji „Kierowcy i pojazdy”, a następnie wybierz „Sprawdź punkty karne”.
- Otrzymasz automatyczną możliwość zalogowania się do Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej iPKO lub Inteligo. Potwierdź operację kodem jednorazowym z narzędzia autoryzacyjnego.
- Liczba punktów karnych zostanie zaprezentowana po automatycznym powrocie na serwis obywatel.gov.pl. Tu dowiesz się kiedy, gdzie i za jakie wykroczenie otrzymałeś punkty karne
UWAGA!: Jeśli nie masz punktów, przekroczyłeś limit lub straciłeś prawo jazdy, nie będziesz widniał w rejestrze.
Profil Zaufany pozwala on na załatwianie wielu spraw urzędowych online. Można dzięki niemu m.in. : podpisywać dokumenty przekazywane do urzędów; składać wnioski o dowód osobisty, kartę EKUZ, Kartę Dużej Rodziny, wtórnik prawa jazdy; uzyskiwać odpisy aktów z USC; zawiadamiać o zbyciu pojazdu; zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy; dopisać do listy wyborców; uzyskać indywidualną interpretację podatkową i zaświadczenie o niekaralności, co jest przydatne przy poszukiwaniu pracy; załatwiać sprawy w PUE ZUS i korzystać z regionalnych platform e-administracji. Osobom planującym otwarcie firmy, Profil Zaufany umożliwia zarejestrowanie działalności gospodarczej w serwisie CEIDG, a działającym już przedsiębiorcom – wygodne korzystanie z przydatnych pracodawcom funkcji PUE ZUS.