„Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła polskim bankom, które mają kłopot z pozyskiwaniem franka szwajcarskiego na rynku, aby wycofały się z udzielania kredytów hipotecznych wtej walucie. Nadzorca wskazał również, że swapy walutowe (w ich ramach bank może wymienić złote na inną walutę na określony czas), które wkrótce udostępni bankom NBP, nie powinny być wykorzystywane do dalszego prowadzenia akcj i kredytowej. Za ich pomocą banki powinny jedynie refinansować swoje zobowiązania we frankach i wywiązywać się z już podpisanych umów.”, informuje dziennik.
„Wczoraj w resorcie finansów odbywały się nieformalne rozmowy między bankowcami (reprezentowanymi przez prezesów BRE Banku, BZ WBK i Millennium), przedstawicielami największych przedsiębiorców oraz ministrem finansów. W środę ta sama delegacja była w NBP, a dzisiaj uda się do Komisji Nadzoru Finansowego. Czego dotyczyły rozmowy z przedstawicielami rządu? – Wszystkim zależy na tym, aby kryzys zaimportowany do nas z Zachodu nie wpłynął na realną gospodarkę – podkreśla Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK. Tłumaczy, że problemy z płynnością na rynku międzybankowym w coraz większym stopniu przekładają się na koszt kredytów dla przedsiębiorców.”, czytamy.
„Bankowcy przedstawiają przy tym swoje pomysły na poprawienie sytuacji. Chcą, aby NBP wydłużył termin zapadalności instrumentów oferowanych w ramach operacji otwartego rynku, ich zdaniem, poszerzenie strumienia pieniędzy płynących do systemu finansowego pomoże w unormowaniu sytuacji. – Proponujemy przy tym, aby zastawem dla finansowania z banku centralnego były nie tylko papiery wartościowe, ale również odpowiednio przepakowane kredyty hipoteczne – mówi Morawiecki. Innym sposobem na ‚wpompowanie pieniędzy’ w system byłby także wykup obligacji przekazanych kilka lat temu bankom przez NBP, przy okazji poprzedniej obniżki stopy rezerw obowiązkowych.”, czytamy dalej.
W wyniku kryzysu na rynkach finansowych Polacy mają znacznie utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych. W ostatnich tygodniach banki ograniczyły dostepność kredytów we frankach szwajcarskich. Większość instytucji zaostrzyła kryteria liczenia zdolności kredytowej i ograniczyła dostępną wysokość kredytu w stosunku do wartości kredytowanej nieruchomości (LTV). Ponadto znacznie wzrosły marże przy kredytach walutowych.
Wiecej na ten temat w „Parkiecie”.
Na podstawie: Piotr Rutkowski