Negatywna wycena z tytułu zaangażowania przedsiębiorstw w opcje walutowe osiągnęła na dzień 13 lutego br. około 9 mld złotych. Ujemna wycena pozostałych walutowych instrumentów pochodnych: transakcje forward – około 7 mld złotych, swapy (w tym CIRS-y) – około 2 mld złotych.
80 – 85% przedsiębiorstw, które zawarły transakcje na instrumentach pochodnych nie powinny ponieść z tego tytułu strat, ze względu na zabezpieczający przychody z eksportu charakter tych transakcji.
Z analizy przeprowadzonej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) na podstawie informacji uzyskanych z banków w trybie nadzorczym oraz podczas dwóch rund spotkań z bankami wynika, iż:
• ujemna negatywna wycena z tytułu transakcji pochodnych może zmaterializować się w postaci straty w ogólnym wyniku danego przedsiębiorstwa, jeśli transakcje miały spekulacyjny charakter lub obniżyły się wpływy z eksportu przedsiębiorstwa,
• udział klientów zawierających transakcje spekulacyjne nie przekracza 10%,
• koszty ponoszone przez sektor bankowy z tytułu zaangażowania w transakcje pochodne nie zagrażają wypłacalności banków; banki utworzyły rezerwy oraz dokonały korekt aktualizacyjnych z tytułu transakcji pochodnych na łączną kwotę 1,34 mld złotych (na koniec 2008 r.).
Banki powinny dążyć do ograniczenia ryzyka finansowego klientów, jak również swojego ryzyka kredytowego. Nawet wówczas, gdy oznacza to konieczność przyjęcia na siebie przez banki części kosztów klientów.
W dniu 11 lutego br. Komisja zmieniła regulamin Sądu Polubownego przy KNF, tworząc centrum mediacyjne w sporach związanych z umowami opcyjnymi. Zdaniem UKNF celowe jest, aby banki podjęły rozmowy ze swoimi akcjonariuszami (którzy zawierali z polskimi instytucjami transakcje przeciwstawne, zabezpieczające otwarte pozycje walutowe polskich banków), aby i oni partycypowali w kosztach rozwiązania problemu walutowych transakcji pochodnych.
Zapraszamy do zapoznania się z całym dokumentem dostepnym w formacie pdf.
Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego