KNF wydała Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Rekomendacja T jest zbiorem dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych, bazujących na zasadzie rzetelnego badania zdolności kredytowej klienta.
Komunikat z 97. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 23 lutego 2010 r.
1. W dziewięćdziesiątym siódmym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wzięli udział:
- Pan Stanisław Kluza – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
- Pan Lesław Gajek – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
- Pan Marek Bucior – Przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Społecznej,
- Pan Dariusz Daniluk – Przedstawiciel Ministra Finansów,
- Pani Danuta Wawrzynkiewicz – Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. KNF wydała Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych.
Rekomendacja T jest zbiorem dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych, bazujących na zasadzie rzetelnego badania zdolności kredytowej klienta. Głównym celem jest poprawa jakości zarządzania ryzykiem w bankach, w tym zapobieżenie zjawisku nadmiernego zadłużania się kredytobiorców.
Wyniki głosowania:
- 3 głosy „za” (Pan Stanisław Kluza, Pan Lesław Gajek, Pani Danuta Wawrzynkiewicz),
- 1 głos „wstrzymujący się” (Pan Dariusz Daniluk).
3. Komisja jednogłośnie wprowadziła zmiany do Rekomendacji I dotyczącej zarządzania ryzykiem walutowym w bankach oraz zasad dokonywania przez banki operacji obciążonych ryzykiem walutowym.
Celem nowelizacji Rekomendacji I jest ograniczenie ryzyka kredytowego związanego z zawieraniem walutowych transakcji kredytowych oraz usprawnienie zarządzania ryzykiem walutowym w bankach. Rekomendacja rozszerza pojęcie ryzyka walutowego poprzez zalecenie badania wpływu zmian kursu na inne ryzyka, w tym ryzyko kredytowe. Zgodnie z nią przed zawarciem transakcji na instrumentach pochodnych bank powinien dążyć do identyfikacji charakteru działalności klienta, jego potrzeb zabezpieczenia ryzyka kursowego, świadomości podjęcia tego ryzyka, w pierwszej kolejności oferując klientom niezłożone produkty jako instrumenty zabezpieczające ryzyko kursowe.
4. KNF jednogłośnie udzieliła zezwolenia na wykonywanie działalności przez:
- Harenda Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (jednocześnie KNF zezwoliła na utworzenie Harenda 1 FIZ Aktywów Niepublicznych, Harenda 2 FIZ Aktywów Niepublicznych, Harenda 3 FIZ Aktywów Niepublicznych i Harenda 4 FIZ Aktywów Niepublicznych).
5. Komisja jednogłośnie zezwoliła na rozpoczęcie działalności przez:
- FM Bank SA.
6. Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie:
- Pana Romana Chrzanowskiego na Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Krasnosielcu,
- Pana Jerzego Filipowicza na Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Żaganiu,
- Pani Małgorzaty Kołakowskiej na Prezesa Zarządu ING Banku Śląskiego SA,
- Pana Tomasza Mironczuka na Prezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,
- Pani Ewy Zwierko na Członka Zarządu Dexia Kommunalkredit Bank Polska SA.
7. KNF nałożyła na osobę fizyczną – akcjonariusza spółki publicznej ZNTK w Łapach SA (w upadłości) karę pieniężną w wysokości 200 tysięcy złotych za sześciokrotne niedopełnienie obowiązku informacyjnego związanego z pośrednim zbyciem ponad 1 –procentowych pakietów akcji przy posiadaniu ponad 33% udziału w głosach oraz zmniejszeniem zaangażowania poniżej 50% głosów w okresie marzec – czerwiec 2009 r. (łącznie zaangażowanie akcjonariusza zmniejszyło się z 56,05% do 44,3% głosów).
Wyniki głosowania:
- 4 głosy „za” (Pan Stanisław Kluza, Pan Lesław Gajek, Pan Dariusz Daniluk, Pani Danuta Wawrzynkiewicz),
- 1 głos „wstrzymujący się” (Pan Marek Bucior).
8. Komisja jednogłośnie ukarała za naruszenie obowiązków informacyjnych:
- Sfinks Polska SA – kara pieniężna w wysokości 70 tysięcy złotych za nieprzekazanie w ustawowym terminie informacji poufnej o zawarciu przez emitenta walutowej transakcji zamiany stóp procentowych oraz informacji poufnej o wystawieniu przez emitenta opcji walutowej, niosących ryzyko nieograniczonej straty, w zakresie w jakim przekraczały one wpływy w walutach obcych i mogących mieć istotny wpływ na wynik finansowy emitenta.
9. KNF jednogłośnie zgłosiła sprzeciw wobec zamiaru nabycia akcji:
- Beskidzkiego Domu Maklerskiego SA w liczbie, która spowoduje przekroczenie 33% ogólnej liczby głosów przez Rubicon Partners NFI SA, ze względu na wystąpienie przesłanek wynikających z art. 106 ust. 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
10. Kolejne posiedzenia KNF są zaplanowane na:
- 10 marca 2010 r.
- 23 marca 2010 r.
- 13 kwietnia 2010 r.
- 27 kwietnia 2010 r.
- 12 maja 2010 r.
- 26 maja 2010 r.
- 16 czerwca 2010 r.
- 28 czerwca 2010 r.
- 20 lipca 2010 r.
Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego