Marzec przyniósł niewielki wzrost liczby uczestników w otwartych funduszach emerytalnych do poziomu 14 551 tys. W stosunku do poprzedniego miesiąca, grono tych osób powiększyło się o +6,9 tys., tj. o 0,05%. Tym samym marcowy przyrost członków OFE, podobnie jak lutowy, jest jednym z najniższych w historii działalności drugiego filara w Polsce.
Pomimo faktu, że w analizowanym miesiącu, na liczbę klientów funduszy emerytalnych nie mają wpływu ani sesje transferowe, ani losowania członków, to ilość podpisanych nowych umów była i tak wyraźnie niższa niż w analogicznych okresach z lat poprzednich. Powodem mogą być pogłębiające się negatywne tendencje demograficzne oraz wysoka stopa bezrobocia, która na koniec lutego br. wyniosła aż 13,0%.
Niewielki przyrost uczestników OFE w marcu spowodował jedynie kosmetyczne zmiany w strukturze podmiotowej rynku funduszy emerytalnych. Spośród czternastu OFE, w minionym miesiącu wzrost liczby uczestników odnotowało dziesięć podmiotów. Podobnie jak w poprzednim roku, najwięcej nowych umów podpisali agenci Nordea OFE oraz ING OFE – odpowiednio 2,48 tys. oraz 1,81 tys. Tym samym ING OFE powiększył swój dystans do Aviva OFE pozostając liderem rynku z udziałem przekraczającym 20%. Warto przy tym zauważyć, że marcowy najlepszy przyrost uczestników funduszu Nordea OFE, był jednocześnie najsłabszym od roku rezultatem dla tego podmiotu.
Korzystną dynamikę zmian nowo otwartych rejestrów wykazały również fundusze AXA OFE, Generali OFE oraz PKO BP Bankowy OFE, dla których liczba uczestników zwiększyła się o 0,01%.
W marcu, najgorszą dynamikę zmiany liczby nowych klientów zanotowały fundusze OFE Polsat, OFE Pocztylion, Amplico OFE oraz Pekao OFE. Podmiotom tym nie pomogły relatywnie korzystne wyniki z zarządzania, które licząc od początku roku, wypadły lepiej od średniej dla całego rynku funduszy emerytalnych. Tym razem najgorszym funduszem okazał się Pekao OFE, który opuściło 297 osób.
Źródło: Analizy Online