Wczorajsza konferencja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przyniosła informację o podjęciu przez Radę decyzji o publikacji w okresie sześciu tygodni od głosowania – wyników głosowań, które nie zakończyły się decyzją o zmianie poziomu stóp procentowych.
Pierwsza tego typu publikacja ma mieć miejsce w dniu 14 kwietnia br. Po rezygnacji z publikacji w komunikatach zdania o bilansie ryzyk inflacyjnych, powszechnie odbieranego jako wyraz nieformalnego nastawienia Rady, odnośnie polityki pieniężnej jest to prawdopodobnie próba poprawy komunikacji z rynkiem. Z tego punktu widzenia należy tę decyzje przyjąć pozytywnie. Im większa jest bowiem przejrzystość prowadzonej polityki pieniężnej, tym większa jej skuteczność i niższe koszty.
Na konferencji znalazła potwierdzenie również teza o silnym podziale wewnątrz Rady. Podział ten uwidocznił się w momencie gdy na pytanie czy rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych nie było przedwczesne? – prezes Belka odpowiedział, iż nie sądzi aby reakcja Rady była spóźniona. Zdanie odmienne w tej kwestii wygłosił natomiast prof. Hausner, który stwierdził, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy Rada zadziałała zbyt późno nie wyklucza jednak że tak mogło się stać. Podział wewnątrz Rady nie jest niespodzianką. Istotne jest natomiast to iż głosy rozkładają się mniej więcej po równo, co oznacza, iż o decyzjach w kwestii zmiany stop procentowych decyduje głos M. Belki. Stąd rosnące znaczenie wypowiedzi przewodniczącego Rady.
Źródło: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.