Drugi miesiąc z rzędu pogarszały się nastroje globalnych inwestorów. Tak wynika z marcowej ankiety Bloomberga wśród użytkowników tego serwisu informacyjnego na całym świecie. Indeks zaufania spadł do 53,8 z 54,9 w lutym.
Poziom 50 oznacza, że odsetek optymistów i pesymistów jest taki sam. Widać przy tym zróżnicowanie ocen. Podczas gdy indeks ocen amerykańskich uczestników badania podniósł się do 48,5 z 41,3 w lutym, to w przypadku Europy Zachodniej mieliśmy spadek do 41 z 49,8 w lutym. W Azji optymizm wyraźnie się zwiększył (do 75,9 z 70,8). Podobnie było w Ameryce Łacińskiej (do 74,5 z 64,6).
Ankieta Bloomberga przyniosła najbardziej optymistyczne nastawienie do dolara od upadku Lehman Brothers. Jednocześnie zmniejszył się pesymizm w nastawieniu do perspektyw rynków akcji w najbliższych 6 miesiącach.
Z tych wyników można wnioskować, że inwestorzy widzą zagrożenia związane z zacieśnianiem polityki monetarnej, czy też z kłopotami fiskalnymi, ale sądzą, że niedawna korekta w sporej części zdyskontowała te negatywne czynniki.
Pod względem wysokości deficytu budżetowego w Stanach Zjednoczonych miniony miesiąc był rekordowy. Wydatki przewyższyły wpływy o 221 mld USD. Rok wcześniej niedobór sięgał 194 mld USD. Na wynik z lutego tego roku złożyły się 17-proc. wzrost wydatków oraz 23-proc. dochodów. W tym drugim przypadku stało się to pierwszy raz od kwietnia 2008 r.
Dziś opublikowane dane wskazują na przyspieszenie inflacji w Chinach do 2,7%, mocniej od przewidywań.
Rynki nieruchomości
Cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w Ameryce przyniosły tym razem wzrost zainteresowania ze strony kupujących domy i spadek w przypadku chcących refinansować zadłużenie. W pierwszym przypadku odnotowaliśmy w minionym tygodniu zwiększenie się liczby wniosków o 5,7%, w drugim regres o 1,5%. W efekcie liczba wniosków o kredyty zwiększyła się o 0,5%. Proporcja między wnioskującymi o refinansowanie kredytu i o kredyt na zakup domu obniżyła się z 69,1% do 67,2%.
Tymczasem w Chinach w lutym wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych przyspieszył do 10,7% w skali roku. To najszybszy ruch w górę od 2 lat. W styczniu zwyżka wynosiła 9,5%.
Notowany na polskim rynku deweloper Ronson zarobił w 2009 r. więcej niż rok wcześniej. Wypracował zysk netto rzędu 21 mln zł wobec ponad 15 mln zł w 2008 r. Dobry wynik to efekt przekazania większej liczby lokali.
Źródło: Home Broker