W tym roku Kapituła zdecydowała nie przyznawać stypendium im. Lesława A. Pagi. Podczas Gali wręczono także certyfikaty stypendystom Akademii Liderów Rynku Kapitałowego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele biznesu, polityki i kultury, bliscy i przyjaciele Patrona, darczyńcy Fundacji.
Laureat Nagrody został wybrany spośród zgłoszonych kandydatów przez Kapitułę pod przewodnictwem Jacka Sochy (skład Kapituły w załączeniu).
„Kapituła Nagrody Lesława A. Pagi postanowiła przyznać nagrodę Panu Profesorowi Leszkowi Balcerowiczowi „za wierność wyznawanym zasadom, za odwagę głoszenia prawd trudnych, za transparentność podejmowanych działań i ich wysoki walor etyczny w ciągu 17 lat służby publicznej. Za pokazanie nam w praktyce, własnym przykładem, że „osobista dzielność” i „dobra robota”, by nawiązać w tym miejscu do nauk Tadeusza Kotarbińskiego, mogą być podwaliną ładu gospodarczego i dobrych praktyk w życiu społecznym,” skonkludowano w uzasadnieniu.
Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, profesorem Szkoły Głównej Handlowej, doktorem honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych. Jest autorem reform gospodarczych w Polsce rozpoczętych po upadku komunizmu. Był wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie. Wyróżniany prestiżowymi nagrodami oraz odznaczeniami – w tym Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem państwowym za wkład w transformację ustrojową w Polsce. Obecnie jest prezesem Narodowego Banku Polskiego (szczegółowy życiorys w załączeniu).
Nagroda Lesława A. Pagi jest wyróżnieniem honorowym nadawanym dorocznie biznesmenom, działaczom gospodarczym i publicznym lub instytucjom. Stanowi ona formę upamiętnienia osoby i dzieła Patrona, którego dorobek zawodowy i publiczny stanowi punkt odniesienia dla wielu jego współpracowników.
Celem Nagrody jest promowanie wartości etycznych i profesjonalnych niezbędnych dla kształtowania ładu gospodarczego – wizji, odwagi i konsekwencji w jej realizacji oraz wysokiej fachowości. Nagroda jest także podkreśleniem roli, jaką w polskiej gospodarce odgrywają wizjonerzy biznesu – ludzie dynamiczni, niekonwencjonalni i skuteczni w działaniu. Ci, którzy swoim dorobkiem promują w życiu publicznym wzorce kultury organizacyjnej i stylu zarządzania opartego na najlepszych praktykach i wysokich standardach etycznych i zawodowych.
Kapituła Stypendium pod przewodnictwem Jacka Jonaka zdecydowała o nieprzyznaniu w tym roku Stypendium im. Lesława A. Pagi.
„Wymagania stawiane kandydatom i projektom są wysokie. Aby otrzymać Stypendium konieczne jest połączenie wizji z umiejętnością zbudowania przekonującego planu finansowego, nie można też zapomnieć o dobru wspólnym. Obowiązek wobec fundatorów, obecnych i przyszłych laureatów Stypendium, wreszcie wzorzec wyznaczony przez Leszka wymagały od Kapituły podjęcia trudnej decyzji: pomimo ciekawych projektów i nieprzeciętnych osobowości nominowanych, pamiętając o celach Stypendium uznaliśmy, że nie możemy w tym roku go przyznać. Pieniądze, którymi dysponujemy nie przepadają – czekają na przyszłych laureatów, powiedział Jacek Jonak, przewodniczący Kapituły Stypendium.
Stypendium im. Lesława A. Pagi jest przyznawane dorocznie młodym absolwentom kierunków ekonomicznych, handlowych i finansowych polskich wyższych uczelni, którzy wykazują:
• osiągnięcia w działalności naukowej, biznesowej lub publicznej odnotowane podczas studiów lub po uzyskaniu dyplomu;
• szczególne uzdolnienia i zainteresowanie problematyką rynków finansowych;
• cechy osobowości, które pozwalają widzieć w nich przyszłe liczące się postaci rynku finansowego.
Celem Stypendium jest promowanie wartości etycznych i profesjonalnych niezbędnych dla kształtowania ładu gospodarczego w Polsce, takich jak wizja, odwaga i konsekwencja w jej realizacji oraz wysoka fachowość. Stypendium ma także wyłaniać i wspierać osoby rozpoczynające karierę zawodową oferując im sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń.
Gala stanowiła również zakończenie I edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego. 20 stypendystów Akademii odebrało certyfikaty z rąk Prezes Fundacji Ewy Pagi.
„Uczestnicy I edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego to 20 wspaniałych młodych ludzi. Wspólnymi cechami tej grupy są świadomość otaczających ich realiów, niezwykła jak na ich wiek siła, radość, ciekawość świata a nade wszystko konsekwencja podejmowanych działań. Ich działania są nowatorskie, odważne, a równocześnie szczegółowo dopracowane, jak na świetnie wykształconych ludzi przystało. Liczymy, że w przyszłości będą pełnić istotne funkcje na rynku kapitałowym. W najbliższym czasie będą wspólnie realizować projekt II edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego.” – powiedziała Ewa Paga, Prezes Fundacji.
Stypendyści I Edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego to grupa młodych osób, pasjonatów rynku kapitałowego. Spośród ponad 1000 kandydatów tylko 20 otrzymało status Stypendysty Akademii. Wywodzą się oni z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Są to głównie studenci lub absolwenci finansów i bankowości (ponad 50% stypendystów), ekonomii, marketingu, zarządzania, prawa, stosunków międzynarodowych. Często studiują na kilku kierunkach studiów, niektórzy przebywają na stypendiach zagranicznych (lista stypendystów w załączeniu).
Akademia Liderów Rynku Kapitałowego to nowatorski edukacyjny projekt Fundacji im. Lesława A. Pagi, którego celem jest stworzenie trwałej instytucji edukacyjnej kształcącej przyszłych liderów rynku kapitałowego w Polsce. Skierowany jest do studentów 3, 4, 5 roku, zainteresowanych rynkiem kapitałowym. Głównym założeniem organizatorów projektu jest wykształcenie 100 absolwentów Akademii do 2010 roku oraz stworzenie grupy Partnerów – wiodących instytucji rynku kapitałowego, współrealizujących program Akademii.
W trakcie trwania Akademii stypendyści uczestniczyli w 2-tygodniowym szkoleniu, gdzie zajęcia prowadzili wybitni specjaliści – praktycy rynku kapitałowego m.in.: Ludwik Sobolewski – Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Tomasz Sielicki – Prezydent Grupy ComputerLand, Paweł Tamborski – Dyrektor Generalny i Członek Zarządu CA IB Financial Advisers Sp. z o.o., Jacek Siwicki – Partner Zarządzający w Enterprise Investors, Wiesław Oleś – Wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Oleś & Rodzynkiewicz, Piotr Łyskawa – Starszy Manager w dziale Audytu Deloitte, Artur Rusiecki – Kierownik Zespołu Kształtowania Wizerunku Finansowego PKN ORLEN. Po zakończeniu szkoły letniej wszyscy jej absolwenci rozpoczęli minimum 2-miesięczne staże w firmach patronackich.
„Akademia Liderów Rynków Kapitałowych to NAJLEPSZA alternatywa w stosunku do wszystkiego co oferuje się w tej chwili studentowi 4, 5 roku. Tutaj uczestniczymy w zorganizowanym programie, któremu patronują znane i cenione firmy. I najważniejsze: solidne szkolenia przed rozpoczęciem praktyk! Tego nie było nigdy wcześniej,”- powiedział podczas uroczystości stypendysta Sławomir Mikołajczyk, student 5 roku Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim, odbywający staż w Deloitte.