Stworzone przez MasterCard rozwiązanie OneSMARTTMPayPassTM łączy bezstykowy system płatności PayPass z technologią chipową, zgodną ze standardem EMV. Jest ono szczególnie cenione wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma szybkość transakcji – w restauracjach i barach szybkiej obsługi, w kioskach, na stacjach benzynowych, parkingach samochodowych, czy w punktach poboru opłat za przejazd autostradą. Krótki czas realizacji transakcji jest możliwy, dzięki zbliżeniu karty OneSMARTTMPayPassTM do czytnika, bez potrzeby przeciągania jej przez terminal, składania podpisu czy wstukiwania kodu PIN.
MasterCard OneSMARTTMPayPassTM jest wdrażana na rynku europejskim od listopada 2004 roku. Jest to pierwszy system płatności bezstykowej zgodny ze standardem EMV, wyposażony w podwójny interfejs – karty te mogą być wykorzystywane jako zwykłe karty chipowe, wymagające potwierdzenia transakcji kodem PIN, a ponadto być wyposażone w antenę umożliwiającą płatności bezstykowe. W Europie, gdzie poczyniono znaczne inwestycje w rozwój technologii EMV, potencjał dla płatności bezstykowych jest olbrzymi. Po udanych programach pilotażowych w USA, MasterCard prowadzi obecnie rozmowy na temat podobnych testów z bankami i właścicielami punktów handlowo–usługowych w takich krajach, jak Wielka Brytania, Turcja, Niemcy i Hiszpania.
„Technologia MasterCard OneSMARTTMPayPassTM może być początkiem rewolucji w dziedzinie płatności bezstykowych w Europie. Jednak prawdziwy potencjał tej technologii zależeć będzie od tego czy oferowane przez nią korzyści – szybkość i wygoda transakcji, zostaną jednocześnie dostosowane do innych potrzeb konsumentów,” – wyjaśnia Bruno Carpreau, MasterCard Global Chip Centre of Excellence. W przyszłości konsumenci mogliby bowiem sami decydować, czy chip ma być umieszczony w ich telefonie komórkowym, zegarku na rękę czy breloczku do kluczy. Zaletą tej technologii jest też możliwość zbierania informacji, na temat liczby punktów zdobytych w programach lojalnościowych, czy zgromadzonych mil lotniczych.
Rozwój bezstykowej technologii niesie ze sobą duże korzyści również dla właścicieli punktów handlowo-usługowych. Testy systemu MasterCard PayPass przeprowadzone w USA w restauracjach szybkiej obsługi McDonalds wykazały, że zaoszczędzenie 6 sekund na średniej transakcji podnosi obroty firmy o 1%. Obecnie technologia PayPass w Stanach Zjednoczonych z powodzeniem zastępuje drobne płatności gotówką – już dziś zwiększyła ona częstotliwość używania kart o 18%, a każdego miesiąca obserwuje się wzrost wartości transakcji przy użyciu tego typu kart o 12%.
„W przyszłości technologia bezstykowa ma szansę szybkiego rozwoju również na polskim rynku kart płatniczych, jednak jest to uzależnione od tempa migracji kart płatniczych do technologii mikroprocesorowej” – wyjaśnia Hanna Staśkiewicz–Dziełak, dyrektor marketingu Przedstawicielstwa MasterCard Europe w Polsce. Obecnie karty wyposażone w mikroprocesor wydaje w Polsce sześć banków, a w drugiej połowie tego roku i w roku 2006 pojawią się one w ofercie kolejnych dziesięciu. Specjaliści szacują, że w połowie 2007 roku, około 25% kart płatniczych będących w obiegu w naszym kraju będzie wyposażonych w mikroprocesor.
Korzyści z zastosowania bezstykowej technologii OneSMART PayPass
Dla posiadacza karty |
Dla właściciela punktu sprzedaży |
· Wygoda i oszczędność czasu. Skrócenie czasu oczekiwania klientów w kolejce do kasy · Możliwość zapisu w mikroprocesorze dodatkowych informacji – np. liczby punktów w programach lojalnościowych. · Mniejsze ryzyko kradzieży – karta przez cały czas pozostaje w ręku właściciela. · Bezpieczeństwo zagwarantowane przez system EMV. · Dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa – banki mogą ustalić limit wartości transakcji, do którego nie jest wymagane potwierdzenie kodem PIN. |
· Zyskanie na czasie – zwiększenie szybkości obsługi klientów. · Wzrost średniej wartości zakupów dokonywanych kartą (w porównaniu z gotówką). · Zyskanie sprawdzonej i bezpiecznej metody płatności, skutecznie działającej w miejscach, które wymagają dokonywania transkacji w bardzo krótkim czasie. · Pozyskanie nowych klientów i budowanie lojalności klientów. · Możliwość gromadzenia w mikroprocesorze dodatkowych informacji (punkty w programach lojalnościowych, preferencje zakupowe). |
Jak działa MasterCard OneSMART PayPass?
Karty MasterCard OneSMART PayPass mają wbudowany mikroprocesor i umocowaną w plastiku antenę. W momencie, kiedy karta płatnicza zostaje zbliżona do czytnika przystosowanego do technologii PayPass, do terminala za pośrednictwem częstotliwości radiowej, przesyłane są szczegółowe informacje na temat transakcji. Technologia PayPass jest zgodna ze światowymi standardami dotyczącymi częstotliwości radiowych ISO/IEC 7816 i ISO/IEC 14443.
Dane na temat transakcji zarejestrowane przez czytnik, są następnie przetworzone przez sieć akceptacji organizacji płatniczej MasterCard w sposób identyczny, jak w przypadku płatności realizowanych przy użyciu stykowego mikroprocesora. W przypadku technologii OneSMART PayPass istnieje możliwość przeprowadzania autoryzacji transakcji zarówno w trybie online, czyli poprzez połączenie się terminalu z bankiem w celu bezpośredniej weryfikacji stanu konta, jak i w trybie offline – przez samą kartę, dzięki wbudowanemu w nią chipowi, zawierającemu wszelkie informacje o dziennym limicie wypłat z konta, do którego przypisana jest karta. W przypadku transakcji dokonywanej w systemie offline, skuteczny proces kontroli autentyczności karty, możliwy jest dzięki zapisanemu także w mikroprocesorze systemowi Card Authentication Method (CAM).