W tę filozofię wpisuje się kolejne przedsięwzięcie. „W bieżącym roku PKO Bank Polski zamierza kontynuować rolę mecenasa kultury narodowej, wspierając inicjatywy kulturalne najwyższej rangi. Do nich zaliczam obchody 170-lecia powstania Teatru Narodowego. Jesteśmy dumni z możliwości objęcia mecenatu nad tymi obchodami ” – mówi Andrzej Podsiadło – prezes Zarządu PKO BP.
W ubiegłym roku PKO Bank Polski udzielił wsparcia przedsięwzięciom, które były realizowane głównie w obszarach kultury i dziedzictwa narodowego oraz edukacji, przedsiębiorczości, sportu, rekreacji i sponsoringu społecznego. Warto wspomnieć o blisko 40 głośnych wydarzeniach kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim. Wśród największych i najbardziej prestiżowych znalazły się koncerty muzyki poważnej organizowane w ramach cyklu „ Z nadzieją i muzyką do zjednoczonej Europy” z udziałem zespołu Sinfonia Varsovia i zespołu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, impreza charytatywna na rzecz łódzkich domów dziecka z udziałem światowej sławy tenora Jose Cury zorganizowana w Teatrze Wielkim w Łodzi, koncerty: Vadima Brodskiego w Teatrze Roma w Warszawie, „Miss pro pace” Wojciecha Kilara w Gdańsku. Bank wspierał Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, spektakl baletowy w wykonaniu Nederlands Dans Theatre w Teatrze Wielkim w Warszawie, wystawę Bolesława Cybisa w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Blisko dwa lata temu bank przystąpił do realizacji długofalowego programu „PKO Bank Polski Kulturze Narodowej”. W jego ramach programu wspomagana jest edukacja kulturalna, szkoły muzyczne i teatralne, lokalnych festiwale i konkursy oraz duże i prestiżowe przedsięwzięcia kulturalne. Działalność PKO Banku Polskiego na rzecz polskiej kultury została doceniona i uhonorowana przez Ministra Kultury tytułem Mecenasa Kultury 2001.