Spadająca inflacja powoduje, że wzrasta realne oprocentowanie lokat. Jednak większość posiadaczy lokat nadal traci pieniądze. Posiadacz przeciętnej lokaty rocznej zakończonej w lipcu 2023 stracił na niej realnie około 5,5 proc. Lokaty bankowe posiada 72 proc. polskich inwestorów.
Inflacja w lipcu, według wstępnych danych GUS, wyniosła 10,8 proc. r/r. Od swojego szczytu w lutym br., spadała zatem już o 7,6 pkt. proc. Wraz z postępującym spadkiem inflacji, przy stałym poziomie stóp procentowych, zmniejszają się straty posiadaczy bankowych lokat. Nadal jednak, posiadacze bankowych depozytów mocno tracą.
Właściciele rocznych lokat kończących się w lipcu 2023 roku stracili na nich przeciętnie 5,51 proc. Wynika to z faktu, że średnie oprocentowanie nowych rocznych lokat, według danych NBP, w sierpniu 2022 roku wyniosło 5,8 proc. Przy inflacji wynoszącej 10,8 proc., realne oprocentowanie wyniosło -4,54 proc. Jeśli uwzględnimy jeszcze konieczność zapłaty 19-proc. podatku od odsetek, to realne oprocentowanie takiej lokaty to -5,51 proc.
Straty posiadacze bankowych lokat w ostatnim czasie znacznie się zmniejszyły, ponieważ jeszcze w marcu br strata była dwucyfrowa i wynosiła 11,7 proc. We wrześniu 2022 roku straty były rekordowe – posiadacze lokat kończących się w tym miesiącu stracili 14,51 proc. W najbliższym czasie, straty posiadaczy lokat będą maleć, właśnie za sprawą topniejącej inflacji, przy utrzymywaniu się rocznych najlepszych lokat na poziomie 6-7 proc. rocznie. Po wakacjach można się jednak spodziewać spadku oprocentowania lokat za sprawą zbliżających się obniżek stóp procentowych przez NBP.
Lokaty bankowe pozostają częścią portfela bardzo wielu inwestorów. Według najnowszego badania eToro Puls Inwestora Indywidualnego gotówkę lub lokaty bankowe posiada 72 proc. polskich inwestorów. Polacy nie różnią się pod tym względem od inwestorów z innych rynków – na takie produkty zdecydowało się 74 proc. globalnych inwestorów.
Paweł Majtkowski, eToro