Poznaliśmy zwycięzców skierowanego do technologicznych start-upów, programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland, którego Partnerem Głównym jest PKO Bank Polski. Do projektu zgłosiło się aż 300 start-upów, m.in. z branży finansowej, energetycznej, farmaceutycznej i surowcowej. Dwadzieścia trzy z nich, wyłonione w drodze eliminacji, przeszło trzymiesięczny proces akceleracji. Osiem najlepszych wyjedzie na tygodniowy Bootcamp do Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. W gronie finalistów znaleźli się: 2040.io, Innovalab, Medical Simulation Technologies, Nu Delta, Predictail, SensoriumLab, Vortex Oil, Waywer.
– Dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw nagroda w programie to ogromna szansa. Nie tylko zyskują okazję przejścia akceleracji zgodnie z modelem zaczerpniętym z Massachusetts Institute of Technology, ale również, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Scale UP, otrzymają środki na rozwój swojej działalności – podkreśla Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.
Wsparcie start-upów o wysokim potencjale technologicznym
Celem programu jest wsparcie młodych, innowacyjnych, polskich firm, rozwijających unikalne technologie w przyspieszeniu procesu komercjalizacji proponowanych rozwiązań. Do programu akceleracyjnego MIT EF zgłaszać się mogły zarówno istniejące polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które mają jedynie pomysł na nowy biznes. Zakwalifikowane do programu start-upy miały m.in. możliwość wzięcia udziału w warsztatach pomagających stworzyć lub zweryfikować ich model biznesowy, nauczyć się przeprowadzenia prezentacji dla inwestorów, a także na bieżąco korzystać ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów.
Finaliści II edycji programu akceleracyjnego
Zespół Nu Delta jest autorem rozwiązania do błyskawicznego, automatycznego rozpoznania informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie. Firma Waywer opracowała z kolei platformę multimedialnej komunikacji, która umożliwia tworzenie procesów sprzedażowych na różnych etapach współpracy z klientami. Zespół 2040.io przekonał do siebie jury pomysłem na inteligentnego asystenta dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM. InnovaLab opracował natomiast markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów.
Wśród nagrodzonych start-upów znalazły się także rozwiązania dla branży farmaceutycznej, energetycznej i surowcowej. SensoriumLab wdrożył telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym, którego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby.
Firma Medical Simulation Technologies stworzyła pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej. Start-up Predictail to z kolei rozwiązanie dla przemysłu, które pozwala na przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data. Zespół Vortex Oil Engineering zaprezentował rozwiązanie zwiększające wydajność wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszenie jej zużycia.
Bank wspiera rozwój środowiska start-upów w Polsce
PKO Bank Polski konsekwentnie udziela wsparcia dla młodych firm, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia. Podczas kongresu Impact’17 w Krakowie, ogłoszono partnerstwo PKO Banku Polskiego i akceleratora MassChallenge – jednego z największych akceleratorów dla start-upów technologicznych na świecie. Zapowiedziano także start programu akceleracyjnego Bridge to MassChallenge, będącego pierwszym etapem wejścia do Polski marki MassChallenge. W sierpniu ubiegłego roku Bank objął główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych. Projekt ten jest obecnie kontynuowany w zakresie programu FinTech, w nowym centrum współpracy korporacji ze startupami – The Heart Warsaw.
Bank jest też otwarty na wdrażanie we własnych systemach nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców. Na początku roku, jako pierwsza polska instytucja finansowa, zainwestowaliśmy w start-up fintechowy. Dokonując zakupu ZenCard-u pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i wysłaliśmy do inwestorów jasny sygnał, że warto inwestować w perspektywiczne polskie start-upy, ponieważ najlepsze opracowywane przez nie rozwiązania mogą być z powodzeniem przejmowane przez działające w Polsce innowacje.