W Polsce sezon grzewczy trwa średnio aż pół roku. Jeśli dodać do tego stale rosnące ceny energii, ogrzewanie nieruchomości okazuje się dużym obciążeniem dla domowych budżetów. Dla własnego komfortu i oszczędności warto więc pomyśleć o termomodernizacji. Koszt inwestycji nie jest mały, ale korzyści z remontu czerpie się przez pokolenia.
Dom jakich tysiące
Domów wymagających termomodernizacji są w Polsce tysiące. Są to zazwyczaj tzw. kostki, czyli nieocieplone nieruchomości wybudowane w latach 70-tych i 80-tych, kiedy technologie energooszczędnego budownictwa były praktycznie niedostępne. W domach tego typu 20-30% ciepła ucieka przez ściany, 15-25% przez stare, nieszczelne okna, a 10-15% przez dach.
Przykładem typowej kostki jest dom państwa Karolewiczów
z Zielonej Góry. Wybudowany w latach 70-tych charakteryzuje się brakiem wystarczającej izolacji na ścianach i dachu, co powoduje nadmierne i bardzo kosztowne straty ciepła. Rodzina Karolewiczów przeprowadziła termomodernizajcę swojego domu dzięki społecznej akcji „Energooszczędna modernizacja z ROCKWOOL”. Głównym powodem remontu, oprócz wysokich rachunków za ogrzewanie, był także brak komfortu cieplnego. Latem pokoje były przegrzane, zimą ciepło uciekało z domu – mówi Monika Karolewicz.
Wykonane prace
Prace rozpoczęto od przeprowadzenia audytu energetycznego. Pozwolił on określić, które elementy budynku były odpowiedzialne za największe straty energii oraz określić zakres niezbędnych prac remontowych. W efekcie konieczne okazało się ocieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych, ścian przyziemia, ścian fundamentowych i piwnicznych, daszku nad wejściem do budynku i płyty balkonowej, czyli w zasadzie całej zewnętrznej powłoki budynku.
Do izolacji domu Karolewiczów wykorzystano produkty ze skalnej wełny mineralnej. Poza właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi przekonały nas inne zalety tego materiału. Zależało nam na gwarancji właściwej wentylacji i oddychaniu ścian. Dowiedzieliśmy się, że skalna wełna jest również niepalna i ogniochronna, co poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku i jego mieszkańców – komentują Karolewiczowie.
Warto dobrze izolować
W wyniku przeprowadzonego remontu sezonowe zużycie gazu ziemnego na potrzeby ogrzewania zmniejszyło
się prawie dwukrotnie. Ponadto znacznie poprawił się komfort cieplny mieszkania. Nasze wyobrażenie o efekcie cieplnym
i oszczędności ciepła się sprawdziły – podkreślają Karolewiczowie. Po termomodernizacji nie odczuwamy wahań temperatury. Jest ona taka sama w całym domu, zarówno na dole, jak i na pierwszym piętrze. Dodatkową korzyścią z przeprowadzonego remontu jest także znaczna poprawa wyglądu domu.
Koszty termomodernizajci uzależnione są od zakresu przeprowadzonych prac remontowych. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomaga jednak państwo – inwestorzy indywidualni mogą bowiem ubiegać się o kredyt na termomodernizację i premię termomodernizacyjną, która pokrywa do 20% wartości kredytu. Koszty przedsięwzięcia zwracają się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a korzyści z takiej inwestycji czerpie się przez pokolenia.
Źródło: Partner of Promotion