„- Jeżeli strategia PKO BP będzie dobrze uzasadniała podniesienie kapitału, to przy założeniu, że zachowamy wpływ na funkcjonowanie banku przy akcjonariacie rozproszonym, być może Skarb Państwa sprzeda część akcji PKO BP. Na pewno nie będziemy chcieli jednak zejść poniżej 30 proc. udziałów – powiedział Grad. Minister zaznaczył, że podwyższenie kapitału w PKO BP, z którym będzie wiązało się zejście poniżej 50 proc. udziałów SP w Banku, nastąpi pod warunkiem przedstawienia przez bank ambitnej strategii.”, czytamy w komunikacie PAP.
„- Nie może to być zwykła strategia, pokazująca bank przez pryzmat rynku polskiego. To musi być bardzo ambitna strategia, która pokaże, w którym miejscu bank będzie za rok i za 10 lat i co chce osiągnąć w tej części Europy. Oczekuję, że będzie zakładał budowanie silnej pozycji banku w regionie – powiedział Grad. Dodał, że strategia PKO BP musi także zakładać, że pozostanie on bankiem narodowym, w którym na kluczowe decyzje będzie miał wpływ Skarb Państwa.”, czytamy dalej.
PKO Bank Polski jest jednym z najstarszych polskich banków. 51,49 proc. akcji banku należy do Skarbu Państwa. PKO BP jest uniwersalnym bankiem depozytowo – kredytowym, obsługującym osoby fizyczne, małe i duże firmy oraz wielkie korporacje, instytucje rządowe i samorządowe. Bank prowadzi działalność skarbową i inwestycyjną. Jest także obecny na rynkach zagranicznych – od 2004 roku na Ukrainie, posiadając obecnie 98,1815 proc. akcji banku KREDOBANK SA, oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie w grudniu 2007 roku została otwarta pierwsza placówka PKO BP, udzielająca na początek kredytów hipotecznych Polakom pracującym na Wyspach. W Polsce ma ponad 8,5 mln klientów. Z usług bankowości elektronicznej banku korzysta ponad 2,8 mln klientów.