Pionierem funduszy zarządzanych zgodnie z systemem zachowania wartości kapitału (tzw. koncepcja asymetrycznego ryzyka) jest uruchomiony w 2004 r. UniStoProcent Plus FIO. W pierwszym roku funkcjonowania – okres rozliczeniowy od 15 grudnia 2004 r. do 15 grudnia 2005 r. – fundusz przyniósł swoim klientom 16,31% zysku. Nowy fundusz – UniStoProcent BIS FIO różni się od UniStoProcent Plus FIO jedynie okresem rozliczeniowym, który będzie się rozpoczynał 15 czerwca i kończył tego samego dnia następnego roku.
Oba fundusze inwestują w obligacje i papiery dłużne, akcje, inne papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. Część aktywów, nie więcej niż 45% portfela jest przeznaczona na zakup polskich akcji – przede wszystkim spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20. Udział obligacji, innych papierów dłużnych oraz instrumentów rynku pieniężnego jest nie niższy niż 55% wartości aktywów kapitału.
Drugim funduszem opartym na koncepcji asymetrycznego ryzyka jest UniAktywna Alokacja (95%) FIO. Fundusz pozwala na uczestnictwo w zyskach z rynku akcji z jednoczesną ochroną kapitału na poziomie 95% w przypadku bessy, czyli fundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu nie mniejszej niż -5% w okresie rozliczeniowym.
Fundusz będzie inwestował głównie w polskie instrumenty pieniężne, a tylko część swoich aktywów (tzw. budżet ryzyka) w polskie akcje i obligacje. Dobór instrumentów pieniężnych i obligacyjnych będzie miał charakter aktywny, co oznacza, że będzie pozwalał wykorzystywać możliwości rynkowe np. w zakresie doboru instrumentów pod względem okresu do wykupu. Zaangażowanie portfela funduszu w akcje może się zmieniać od 0% do 100% w zależności od przyjętego budżetu ryzyka.
Fundusz skierowany jest zarówno do klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych. Horyzont inwestycyjny jest średnio lub długoterminowy – jednak nie krócej niż 1 rok.
W drugiej połowie czerwca Union Investment TFI S.A. wprowadzi na rynek fundusz UniAkcje: Nowa Europa FIO, który będzie inwestował w akcje dynamicznie rozwijających się rynków Europy Centralnej i Wschodniej – tzw. emerging markets.
UniAkcje: Nowa Europa FIO będzie inwestował do 100% aktywów i nie mniej niż 60% w akcje i inne instrumenty akcyjne emitowane przez spółki z krajów OECD, krajów członkowskich Unii Europejskiej a także z Rosji i innych krajów z regionu. Ryzyko inwestycyjne będzie ograniczone dzięki dywersyfikacji kapitału między różne kraje.
Aby utrzymać płynność funduszu, część aktywów będzie także inwestowana w instrumenty pieniężne, bony i obligacje skarbowe oraz inne instrumenty dłużne.
UniAkcje Nowa Europa FIO skierowany jest do klientów zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych. Horyzont inwestycyjny funduszu jest długoterminowy i wynosi co najmniej 5 lat, a minimalna kwota wpłaty 100 zł.