BZ WBK TFI SA wzbogaciło ofertę produktów dla zamożnych klientów tworząc dwa nowe subfundusze w ramach Funduszu parasolowego Arka Prestiż SFIO.
Subfundusze Arka Prestiż Akcji Rosyjskich oraz Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych zostały uruchomione dziś tj. 30 maja br. Zarządzający BZ WBK TFI SA pozytywnie oceniają perspektywy rysujące się przed rosyjskimi spółkami i moskiewską giełdą, dostrzegając możliwość uzyskania premii za podjęcie ryzyka inwestycyjnego w długim terminie. Na rynku obligacji korporacyjnych widzą ciekawe możliwości inwestycyjne i oczekują, że będzie ich coraz więcej.
Arka Prestiż Akcji Rosyjskich
Rosja jest szóstą gospodarką świata z PKB na poziomie 2 229 mld USD według parytetu siły nabywczej z ogromnym rynkiem wewnętrznym liczącym około 140 mln mieszkańców*. To kraj, który swoją atrakcyjność w dużej mierze zawdzięcza bogatym zasobom naturalnym – jest największym na świecie eksporterem gazu ziemnego, drugim co wielkości eksporterem ropy naftowej oraz trzecim – stali i aluminium. W 2009 roku główny indeks giełdy moskiewskiej MICEX – m.in. dzięki rosnącej cenie ropy wzrósł o ponad 121%, co okazało się jednym z najlepszych wyników na świecie. Zapotrzebowanie światowej gospodarki w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego na te i inne surowce stanowi impuls do wzrostu gospodarki rosyjskiej. Jednak Rosja to nie tylko surowce, ale także bardzo duży i atrakcyjny rynek dla spółek dostarczających m.in. dobra konsumpcyjne oraz prowadzących działalność bankową.
Pomimo znacznego odbicia od czasu bessy rosyjskie spółki nadal należą do najtańszych w regionie. Prognozowany na 2011 wskaźnik cena/zysk dla rosyjskiej giełdy wynosi 6,6, co oznacza aż 40% dyskonto do indeksu MSCI Emerging Markets**. Za wzrostem cen akcji przemawiają także coraz lepsze dane makroekonomiczne dla gospodarki rosyjskiej oraz informacje napływające z samych spółek, które zwiększają zyski i niwelują zadłużenie. Szacuje się, że w tym roku dynamika zysków spółek wyniesie 32% przy wzroście PKB na poziomie 4,5 – 5%.
Wbrew potocznemu postrzeganiu w ostatnim czasie przeprowadzono w Rosji wiele ważnych reform, a rząd podejmuje działania na rzecz ocieplenia klimatu inwestycyjnego. Nie należy jednak zapominać, że parkiet rosyjski mimo swojego potencjału charakteryzuje się bardzo wysoką zmiennością, która w dużej mierze wynika ze znacznego uzależnienia spółek od cen surowców.
Arka Prestiż Akcji Rosyjskich będzie inwestować co najmniej 66% aktywów w akcje i instrumenty finansowe o podobnym charakterze, a co najmniej 50% aktywów subfunduszu będzie lokowana w akcje spółek, dla których podstawowym obszarem działalności jest Rosja. W celu uniezależnienia inwestycji od koniunktury w jednej branży zarządzający subfunduszem zamierzają inwestować w firmy działające w różnych sektorach, a podstawą wyboru akcji będzie analiza fundamentalna. Ze względu na wysoki poziom ryzyka inwestycyjnego, zalecany horyzont inwestycyjny dla tego produktu wynosi minimum 5 lat.
Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych
Emisja obligacji korporacyjnych stanowi dla przedsiębiorstw coraz bardziej popularny sposób na pozyskanie kapitału. Dla wielu staje się realną alternatywą kredytu bankowego, a dla samych banków nawet podstawową formą pozyskania długoterminowego kapitału obcego. Rynek obligacji korporacyjnych z roku na rok rośnie, stwarzając coraz więcej okazji do inwestowania. Dla klientów Funduszu obligacje korporacyjne stwarzają możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu niż obligacje skarbowe.
Uruchomienie subfunduszu inwestującego w obligacje korporacyjne wynika z przekonania zarządzających o pozytywnych zmianach w tym segmencie papierów dłużnych w Polsce. Zmniejszające się napływy gotówki do OFE w połączeniu ze wzrostem limitu inwestycji w akcje powinny poprawić relację popytu i podaży na tym rynku czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Niższe zaangażowanie OFE powinno wymusić poprawę warunków emisji i wzrost rentowności papierów nieskarbowych. „Uważam, że zbliża się czas, w którym nie tylko ryzyko kredytowe, ale i ryzyko płynności będą adekwatnie wynagrodzone wyższym oprocentowaniem papierów nieskarbowych” – komentuje Witold Garstka, kierownik rynku obligacji w BZ WBK TFI SA.
Ze względu na wyższą płynność i rentowność atrakcyjnym celem inwestycji mogą być obligacje emitowane na rynkach zagranicznych przez polskie spółki. W bieżącym roku oczekujemy kilku takich dużych emisji. W przypadku inwestycji w walutach obcych zakłada się zabezpieczenie ryzyka walutowego.
Głównym wyznacznikiem przy tworzeniu portfela dla subfunduszu będzie perspektywa uzyskania możliwie wysokiej stopy zwrotu – powyżej wyników funduszy obligacji skarbowych i depozytów bankowych, przy akceptacji ryzyka związanego z niewypłacalnością emitenta i ryzyka ograniczonej płynności oraz przy umiarkowanej akceptacji ryzyka stóp procentowych.
Konsekwencją otwartej konstrukcji funduszu będzie preferencja dla inwestycji przede wszystkim w duże emisje, dla których rynek wtórny umożliwi rynkową wycenę portfela i zapewni płynność aktywów. W przypadku braku interesujących emisji Fundusz może zainwestować nawet do 100% aktywów w obligacje skarbowe.
Źródło: BZ WBK AIB TFI