BZ WBK TFI SA wprowadziło do sprzedaży nowe subfundusze papierów dłużnych w ramach funduszu parasolowego Arka BZ WBK FIO.
Jeden z nich – Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych umożliwi klientom inwestowanie w obligacje emitowane przez spółki, samorządy czy banki, a drugi – Arka BZ WBK Obligacji Plus pozwoli na inwestowanie w obligacje zapewniając jednocześnie pewną ekspozycję na rynek akcji. Oba subfundusze są objęte promocją polegającą na zwolnieniu z opłaty dystrybucyjnej w ramach kanałów sprzedaży grupy BZ WBK SA. oraz w DM PKO BP S.A.
„Spodziewamy się, że ten rok będzie nadal czasem wyboru ostrożnych i bezpiecznych inwestycji, dlatego poszerzyliśmy możliwości inwestycyjne klientów w kategorii produktów dłużnych. Mam nadzieję, że nowości spotkają się z niemałym zainteresowaniem klientów, ponieważ pomimo relatywnie niskiej ekspozycji na ryzyko, pozwalają na „osiągnięcie” wyższych zysków niż dotychczas oferowane przez nas rozwiązania w tym segmencie produktów” – mówi Jacek Marcinowski, prezes BZ WBK TFI SA.
Zgodnie z polityką inwestycyjną subfunduszu Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych może lokować nawet do 100% zgromadzonych środków w obligacje korporacyjne. Dłużne papiery wartościowe emitowane przez spółki są sposobem na czerpanie zysków z inwestycji w przedsiębiorstwa i jednocześnie są obarczone niższym ryzykiem niż inwestycje w akcje. Zazwyczaj zapewniają wyższe oprocentowanie niż obligacje skarbowe. Utworzenie subfunduszu inwestującego w dłużne papiery korporacyjne ma na celu wykorzystanie potencjału tego rynku, który rozwija się coraz bardziej dynamicznie. W czasie spowolnienia gospodarczego, z którym mamy obecnie do czynienia, emisja obligacji jest dla wielu firm alternatywą kredytu lub emisji akcji, a papiery te są oferowane inwestorom na atrakcyjnych warunkach. Subfundusz będzie inwestować przede wszystkim w obligacje emitowane przez polskie firmy zarówno na rynku polskim (notowane na rynku Catalyst), jak i na rynkach zagranicznych, które zapewniają większą płynność inwestycji. Zarządzający będzie preferował obligacje, dla których istnieje aktywny rynek. W przypadku inwestycji w walutach obcych zakłada się zabezpieczenie ryzyka walutowego.
Na kilka dni przed utworzeniem subfunduszu Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych dotychczas istniejący subfundusz Arka BZ WBK Obligacji został przekształcony w Arkę BZ WBK Obligacji Skarbowych. Zmiana polityki inwestycyjnej polega głównie na określeniu limitu inwestycyjnego dla obligacji skarbowych w portfelu subfunduszu, który wynosi co najmniej 80% zgromadzonych aktywów. Warto zaznaczyć, że także dotychczas tego typu aktywa stanowiły większość portfela subfunduszu, jednak dzięki tej zmianie i wprowadzeniu do oferty subfunduszu obligacji korporacyjnych klienci otrzymują produkty o bardziej czystych strategiach, które charakteryzują się określonym rodzajem ryzyka. Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych będzie wykazywać zwiększoną „odporność” na ryzyko stopy procentowej i na inflację w porównaniu z Arką BZ WBK Obligacji Skarbowych, która będzie bardziej podatna na zmiany tych wskaźników. Jednak Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych w porównaniu z Arką BZ WBK Obligacji Skarbowych będzie bardziej narażona na materializację ryzyka kredytowego polegającego na niewypłacalności emitenta, ryzyka płynności oraz ryzyka wyceny wynikającego z płytkości rynku dla niektórych obligacji firm.
Drugi wprowadzany do oferty BZ WBK TFI SA produkt – Arka BZ WBK Obligacji Plus to subfundusz, który jest oparty o jedną z bezpieczniejszych klas aktywów: dług skarbowy. Jednocześnie ma on jednak możliwość osiągnięcia wyższych zysków dzięki maksymalnie 10% ekspozycji na rynku akcji. „Akcyjny limit subfunduszu będę wykorzystywał wówczas, gdy w mojej ocenie wyceny akcji będą na atrakcyjnym poziomie. Preferowanymi inwestycjami będą spółki płacące w sposób stabilny wysokie dywidendy, niekoniecznie będą to firmy polskie. Podstawowymi aktywami subfunduszu pozostaną jednak papiery skarbowe, przy czym przy obligacjach denominowanych w walutach obcych, zakładamy zabezpieczenie ryzyka walutowego” – tłumaczy Witold Garstka, zarządzający subfunduszem. Ambicją zarządzającego jest generowanie w długim okresie zysków wyższych od najlepiej oprocentowanych depozytów.
Oba nowe subfundusze są objęte promocją polegającą na zwolnieniu z opłaty dystrybucyjnej w ramach kanałów sprzedaży Grupy BZ WBK oraz w Domu Maklerskim PKO BP S.A. W Grupie BZ WBK promocja będzie obowiązywać do odwołania, a w DM PKO BP S.A. do 31.03.2012 roku.
Źródło: BZWBK TFI