Dzięki uzależnieniu zysków transakcji od dynamicznych wzrostów cen towarów rolnych produkt Food3 daje inwestorom perspektywę pokaźnych zysków. Według danych FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) pszenica kosztuje dziś dwa razy więcej, a ryż 2,5 raza więcej niż przed rokiem.
Jednocześnie, trzeba zauważyć, że choć nominalnie ceny wymienionych towarów znajdują się na rekordowych poziomach, to ich ceny realne (po uwzględnieniu inflacji) są wciąż sporo niższe od historycznych maksimów. Analiza rynku surowców rolnych wskazuje na szereg czynników, które najprawdopodobniej będą utrzymywać ceny na wysokim poziomie.
Najważniejszą przyczyną wzrostów cen jest zwiększające się zapotrzebowanie na żywność. Wynika ono zarówno z rosnącej liczby ludności na świecie, która osiągnie 7 mld w 2015 r., jak i ze wzrostu kaloryczności diety przeciętnego człowieka z 2300 kalorii dziennie na początku lat 60-tych do obecnych 2800 kalorii dziennie. Ze względu na niestabilność polityczną w wielu krajach rozwijających się oraz protekcjonizm rolny USA i UE brak bodźców motywujących rolników do zwiększenia produkcji może spowodować dalsze zwiększenie przewagi popytu nad podażą i wzrost cen.
Drugim ważnym czynnikiem, stymulującym wzrost cen jest rosnące wykorzystanie biopaliw. Już obecnie czynnik ten stanowi o zwiększonym popycie na towary rolne. Trend ten wzmacniają proekologiczne akty prawne, stymulujące rozwój tego sektora. Stany Zjednoczone, największy na świecie eksporter netto kukurydzy, przeznaczyły w zeszłym roku 30% zbiorów tego zboża na produkcję biopaliw. Przemysłowe wykorzystanie kukurydzy znacznie zwiększa popyt na nią i winduje jej cenę. Jednocześnie, farmerzy chętniej uprawiający kukurydzę, mniej powierzchni przeznaczają na pola soji czy pszenicy, co powoduje wzrost cen również tych towarów.
Na obniżenie podaży towarów rolnych wpływa również coraz większa liczba rejestrowanych anomalii pogodowych. Coraz częstsze występowanie susz, powodzi oraz skrajnych temperatur związane z pogłębianiem się efektu cieplarnianego prowadzi do globalnego zmniejszenia efektywności upraw, co powoduje, że ceny pną się w górę.
„Duże zainteresowanie zrealizowaną na przełomie lutego i marca 2008 transakcją Food3 oraz kolejna seria bardzo podobnych opracowań analitycznych mówiąca wprost o dalszych wzrostach na rynku towarów rolnych skłoniły nas do powtórnego zaoferowania tego produktu. Dzięki niższej niż w przypadku poprzedniej edycji minimalnej wartości inwestycji, w wysokości 10 tys. zł, większa grupa inwestorów będzie mogła wykorzystać dynamiczny wzrost na rynkach surowców rolnych” – mówi Mateusz Walczak, prezes New World Alternative Investments. „Głównym celem, jaki przyświecał nam przy tworzeniu inwestycji Food3, była możliwość zaoferowania klientom produktu całkowicie niezależnego od sytuacji na giełdowych parkietach.”
Produkt NWAI Food3 charakteryzuje bardzo ciekawa konstrukcja finansowa. Polisa gwarantuje 100-procentową gwarancję kapitału, jeżeli w czasie trwania inwestycji cena żadnego z surowców nie spadnie poniżej 60% początkowej wartości. W przeciwnym wypadku jest to 80% wpłaconego kapitału. Na premię składają się partycypacja we wzroście cen koszyka towarów (soi, kukurydzy i pszenicy) oraz, niezależnie od wartości partycypacji, 15-procentowy zwrot, w przypadku gdy ceny wszystkich towarów w dniu zapadalności inwestycji będą choć minimalnie wyższe niż w dniu jej rozpoczęcia. Warto również zwrócić uwagę na krótki, jak dla tego typu inwestycji, czas trwania inwestycji – 2,5 roku.