Ubezpieczyciele pozwalają na zapłatę składki za OC w dwóch lub czterech ratach. Sprawdzamy, o ile droższe są polisy z taką ratalną składką.
Finansowe skutki rozbicia składki OC na raty, warto przeanalizować z uwzględnieniem sytuacji przykładowego kierowcy. W naszym przykładzie jest to czterdziestojednoletni pracownik biurowy z Warszawy, który użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.). Wspomniany kierowca posiada bardzo dobrą historię ubezpieczeniową (zniżka za OC wynosząca 50%).
W pierwszym wariancie analizy obliczyliśmy składkę OC, którą można opłacić jednym przelewem. Ta składka przy zakupie polisy przez Internet wynosi 608 zł (Link4) – 1231 zł (UNIQA). „Ponad dwukrotna różnica kosztu ubezpieczenia w różnych towarzystwach, niestety nie jest czymś nadzwyczajnym. Podobne zróżnicowanie poziomu składek za OC, dotyczy wielu innych kalkulacji” – zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Po sprawdzeniu innych wariantów płatności okazuje się, że dwie firmy (AXA oraz Aviva) nie pozwalają na podział składki uwzględnionej w poniższej tabeli. Wspomniani ubezpieczyciele udzielają sporych rabatów na zakup ubezpieczenia OC przez Internet pod warunkiem, że zostanie ono opłacone jednym przelewem.
W przypadku sześciu pozostałych zakładów ubezpieczeń, możliwość opłacenia polisy OC w dwóch ratach, wiąże się ze wzrostem składki o:
- 10% – Benefia
- 10% – Gothaer
- 10% – UNIQA
- 11% – MTU24
- 15% – Link4
- 20% – Generali
Pomimo stosunkowo wysokiej dopłaty do składki (+15%), Link4 pozostaje „najtańszym” ubezpieczycielem również w przypadku polis z półroczną ratą (patrz poniższe zestawienie). Warto wspomnieć, że Link4 (obok MTU24 oraz UNIQA) przy zakupie OC przez Internet pozwala przykładowemu kierowcy na płatność w czterech kwartalnych ratach. „Osoba wybierająca takie rozwiązanie, musi zapłacić składkę wyższą o 15% (UNIQA), 28% (MTU24) lub 30% (Link4) niż kierowca, który od razu pokryje cały dług wobec ubezpieczyciela” – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.