Dzisiaj Niemcy będą głosowały nad rozszerzeniem uprawnień Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Dla rynku równie istotny jak wynik głosowania będzie rozkład głosów i to ilu deputowanych koalicji rządzącej zagłosuje przeciw. Najprawdopodobniej kwestia wzmocnienia EFSF zostanie przegłosowana, jednak w dalszym ciągu będzie wymagała zgody pozostałych państw członkowskich.
W dniu dzisiejszym eksperci z Trojki wracają do Aten, jednak rynki będą dalej żyć w niepewności do czasu wydania rekomendacji w sprawie wypłaty kolejnej pomocy dla Grecji. W związku z tym duża zmienność na rynkach powinna utrzymać się w najbliższych dniach. Mając na uwadze plany zacieśnienie integracji gospodarczej w Unii Europejskiej pozytywna informacją dla rynków powinno być wczorajsze przyjęcie przez Parlament Europejski tzw. sześciopaku, czyli pakietu pięciu ustaw i dyrektywy wzmacniających dyscyplinę fiskalną i zarządzanie gospodarcze w strefie euro.
Na rynku walutowym euro dość optymistycznie reaguje na wszelkie sygnały świadczące o możliwym ratunku dla Grecji. Czynnikiem ryzyka pozostaje renegocjacja założeń przyjętego lipcu pakietu pomocowego dla tego kraju- aż siedem krajów strefy euro uważa, że koszty poniesione przez prywatnych inwestorów powinny być większe. Jak na razie odreagowanie na euro jest kontynuowane, a waluta europejska sukcesywnie próbuje odrabiać ostatnie silne osłabienie.
Dzisiaj poznamy indeksy zaufania konsumentów i nastrojów w gospodarce ze strefy euro. Oczekuje się słabszych odczytów tych indeksów. Dane na temat stopy bezrobocia z Niemiec były natomiast nieco lepsze, co jest dodatkowym wsparciem dla euro. Z USA zostaną opublikowane dane z rynku pracy i nieruchomości oraz ostateczne dane dotyczące PKB.
EURPLN
Eurozłoty pokonał opór w postaci 61,8% zniesienia Fibo i kontynuował ruch wzrostowy w okolice 4,46. Dzisiaj złoty pozostaje nieco mocniejszy, co może przyczynić się do powrotu notowań eurozłotego w okolice najbliższego wsparcia na poziomie 4,4045. Dominującym trendem na parze EURPLN jest trend wzrostowy, co powinno ograniczać wszelką aprecjację PLN.
EURUSD
EURUSD pozostaje zmienny. Wczoraj rano zostało ustanowione maksimum dzienne tuż poniżej poziomu 1,3700, a następnie obserwowaliśmy wzrost notowań eurodolar w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Dzisiaj euro znów jest mocniejsze i techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość testu poziomu 1,37, co otworzyłoby drogę do wzrostów w rejon 1,3800. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3560.
GBPUSD
Bark siły na wyjście powyżej wtorkowego maksimum lokalnego było symptomem do powrotu w rejon wsparcia 1,5550-60, skąd na nowo odbudowany został ruch wzrostowy. Sytuacja techniczna wskazuje chęć kontynuacji wzrostów w okolice istotnego oporu w rejonie 1,5820. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza najbliższe wsparcie.
AUDUSD
AUDUSD broni wrześniowych minimów, co w dalszym ciągu powinno sprzyjać odreagowaniu na tej parze. Silny opór na poziomie 1,0065 wyznacza zniesienie 38,2% Fibo całości fali spadkowej z okolic 1,0767 i w najbliższych dniach należy się spodziewać ruchu właśnie w te okolice na co wskazuje formacja objęcia hossy na wykresie 4h.
Źródło: Dom Maklerski IDM S.A.