Od stycznia 2016 roku, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki zwiększą standardowo wymagany wkład własny przy kredytach hipotecznych. To, co klient wnosi z własnej kieszeni – bez ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń – będzie musiało odpowiadać 15 proc. wartości nieruchomości. Zapytaliśmy banki, co, poza gotówką, uznają jako udział własny klienta.
Z informacji uzyskanej przez Bankier.pl wynika, że poza gotówką wnoszoną przez klienta w zakup nieruchomości, banki zaakceptują również inne formy wkładu własnego. Działka, rządowe dofinansowanie, już poniesione koszty – to tylko wybrane przykłady, o jakich mówią bankowcy.
Inne środki pieniężne, ale przeznaczone na inwestycję
Wkładem własnym przy kredycie hipotecznym mogą być nie tylko oszczędności zgromadzone w przysłowiowej skarpecie czy na rachunkach bankowych, mogą to być również środki pochodzące z likwidacji tzw. książeczek mieszkaniowych, z akcji, obligacji, a nawet ulokowane w nieruchomości. Pod warunkiem jednak, że docelowo będą przeznaczone na kredytowaną inwestycję.
– PKO Bank Polski dopuszcza różne formy dokumentowania środków własnych wnoszony docelowo w inwestycję, m.in. środki pieniężne gromadzone na rachunkach bankowych, pochodzące z obligacji skarbowych lub bonów skarbowych, środki zgromadzone w jednostkach uczestnictwa albo akcjach spółek giełdowych, środki ulokowane w nieruchomościach (jeżeli klient deklaruje zamiar ich sprzedaży) oraz inne udokumentowane środki. Forma i moment wpłaty środków własnych zależy od konkretnej transakcji – wyjaśnia Iwona Radomska z PKO Banku Polskiego. Podobne rozwiązania będą stosowane również w innych bankach.
Za wkład własny banki uznają także już wniesione przez klienta zaliczki i wpłaty dla dewelopera lub zbywcy nieruchomości. – Klienci nie muszą wnieść wkładu własnego w zakup nieruchomości wyłącznie w postaci gotówki. Za wkład własny uznajemy także między innymi: już wniesione zaliczki, których wysokość określona jest w zaświadczeniu dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej – w przypadku rynku pierwotnego; wpłaty na rachunek zbywcy potwierdzone oryginałami dowodów wpłat, wpłaty na rzecz zbywcy, których fakt wniesienia wynika z aktu notarialnego przedwstępnej umowy sprzedaży lub umowy sprzedaży – informuje biuro prasowe Credit Agricole Bank Polska.
Dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla młodych” – rozwiązanie dla wybranych
Osoby spełniające założenia programu „Mieszkanie dla młodych” mogą środki na wkład własny pozyskać w ramach rządowego dofinansowania. Będzie to możliwe przy skorzystaniu z oferty jednej z 14 instytucji współpracujących obecnie z obsługującym program Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Po wprowadzonych we wrześniu br. zmianach, dofinansowanie na wkład własny w ramach programu wynosi 10 proc. w przypadku bezdzietnych wnioskodawców oraz od 15 do 30 proc. w przypadku rodzin z dziećmi. Programem dopłat są objęte zarówno zakupy dokonywane na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wsparcia jest jednak ograniczony dodatkowymi warunkami – m.in. odpowiednią ceną mieszkania, wielkością lokalu i wiekiem kredytobiorcy.