Czy konieczna jest kolejna spec ustawa, skoro przedsiębiorcy w stosunkowo prosty sposób mogą skorzystać z obowiązujących uregulowań kodeksu postępowania cywilnego? Prawnicy proponują inne rozwiązanie.
Przedsiębiorcy, którzy czują się pokrzywdzeni opcjami walutowymi, obawiają się bankowych tytułów egzekucyjnych, a w szczególności faktu, że zanim dojdą swoich praw przed sądem, bank zrealizuje uprawnienia wynikające z bankowego tytułu egzekucyjnego (b.t.e.). W tym miejscu warto przypomnieć, że b.t.e., który jest częścią praktycznie każdej umowy zawieranej z bankiem, uprawnia bank do wszczęcia egzekucji, z pominięciem drogi sądowej.
W odpowiedzi na powyższe dylematy, PiS złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący opcji walutowych, który przewiduje min. możliwość zawieszenia postępowań egzekucyjnych. Wydaje się jednak, że nie ma potrzeby sięgać tak daleko i wydawać kolejnej ,,spec-ustawy”, skoro część problemów przedsiębiorców można rozwiązać w stosunkowo prosty sposób korzystając z obowiązujących uregulowań kodeksu postępowania cywilnego.
Jedną z metod obrony przeciwko b.t.e. jest powództwo przeciwegzekucyjne (art. 840 i nast. kpc). Dłużnik może w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego skierowanego przeciwko bankowi żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności i w ten sposób rozpocząć merytoryczną obronę przeciwko b.t.e. W powództwie przeciwegzekucyjnym przedsiębiorca będzie próbował wykazać, że stosunek prawny będący podstawą wystawienia b.t.e. nie istnieje lub istnieje w mniejszym wymiarze.
Faktem jest, że wszczęcie postępowania przeciwegzekucyjnego nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego skierowanego przeciwko przedsiębiorcy-dłużnikowi. Co więcej, przepisy regulujące powództwo przeciwegzekucyjne nie przyznały dłużnikowi prawa zwrócenia się do sądu z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Niemniej jednak, przedsiębiorca może z powodzeniem skorzystać z możliwości, jaką daje mu funkcjonujące obok postępowania egzekucyjnego tzw. postępowanie zabezpieczające (art. 730 i nast. kpc). Co więcej, w tej sytuacji zastosowanie będzie miał również art. 755§1 kpc. Możliwość skorzystania z tego rodzaju zabezpieczenia jest istotna, gdyż zgodnie z art. 755 kpc sąd w ramach postępowania zabezpieczającego może ,,zawiesić egzekucję”. Tym samym przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wszczęcie postępowania przeciwegzekucyjnego przeciwko bankowi, powinni złożyć zgodnie z art. 730 § 1 w zw. z art. 755 § 1 pkt 3 kpc wniosek o zabezpieczenie powództwa przeciwegzekucyjnego poprzez zawieszenie toczącego się postępowania egzekucyjnego.
Oczywiście ostateczne decyzja należy do sądu, ale wydaje się, że wobec skali problemu, jakim są opcje walutowe, a także wynikających z tego stosunku wątpliwości prawne, sądy powinny przychylnym okiem spoglądać na wnioski o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i do czasu merytorycznego rozpatrzenia sprawy wstrzymać wszczęte postępowania egzekucyjne. Wstrzymanie egzekucji oznacza, że na czas sporu majątek przedsiębiorcy jest bezpieczny.
Joanna Gawkowska-Kuk
Radca prawny, Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy
Źródło: PR News