WYDARZENIE DNIA
Wszyscy obserwatorzy są przekonani, co do tego, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie dziś stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Pytanie, co zrobi później.
Impulsem dla Rady powinny być ostatnie dane makroekonomiczne – wzrost wydatków detalicznych, pensji i inflacji w marcu (2,5 proc.). Argumentem przeciwko podwyżkom może być nowa projekcja inflacji, która powstała w NBP i która ma prognozować niższy wzrost cen. Wydarzenia wskazują, że inflacja może rosnąć także w długim okresie – chodzi o organizację mistrzostw Europy w 2012 r., która jest także nowym impulsem dla branży budowlanej cierpiącej na wzrost cen. Również rząd dokłada się do wzrostu inflacji – wczoraj przyjął projekt ustawy o obniżeniu składki rentowej, która oznacza 5-proc. podwyżki płac netto dla pracowników etatowych. Efektem może być wzrost inflacji.
SYTUACJA NA GPW
We wtorek oglądaliśmy typowo korekcyjną sesję. Indeksy traciły na wartości – WIG spadł o 1 proc., a WIG20 o 1,2 proc. – przy wyraźnie zmniejszonych obrotach. Tym razem z odsieczą nie przyszły spółki budowlane – WIG-Budownictwo spadł o 2,8 proc. (także przy mniejszych obrotach), choć w poniedziałek to właśnie akcje z tego sektora broniły indeksów przed spadkiem. Przyszedł jednak czas na realizację zysków – stąd spadek indeksów. Decyzję o sprzedaży akcji łatwiej było inwestorom podjąć po tym jak o 16-tej poznali słabe dane marko z USA (spadła liczba transakcji na rynku nieruchomości, pogorszyły się nastroje konsumentów). Słabiej spisywały się także akcje banków, a KGHM spadła o 4 proc. w ślad za cenami miedzi na giełdach surowcowych.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Indkeksy giełd amerykańskich spadały na początku notowań w reakcji na dane z rynku nieruchomości (najmniej transakcji od czterech lat) i spadek indeksu zaufania Amerykanów do gospodarki. Później jednak przeważyła pozytywna ocena raportów z wynikami spółek za I kwartał i indeksy zyskiwały. Dow Jones wzrósł o 0,3 proc., S&P spadł o 0,04 proc., a Nasdaq zyskał 0,03 proc.
W Brazylii indeks spadł o 0,2 proc. (wcześniej spadał nawet o 1 proc.), w Argentynie o 0,5 proc., a w Meksyku o 0,2 proc.
W Azji inwestorzy zdecydowanie bardziej przejęli się wskaźnikami amerykańskiej gospodarki. Nikkei spadł o 1,3 proc., Kospi wzrósł o 0,8 proc., a Hang Seng stracił 0,3 proc.
Shanghai Composite wzrósł o 0,6 proc.
OBSERWUJ AKCJE
Bioton – w środę przez całą sesję kurs spółki znajdował się poniżej 2 PLN za akcję i zakończył dzień na poziomie 1,91 PLN za sztukę. Po spadku o 2,6 proc. na wykresie powstała formacja trzech czarnych świec, z których każda utworzona została przy wyższych obrotach niż poprzednia. Akcje Biotonu są obecnie najtańsze od września 2006r., a wskaźniki analizy technicznej jak RSI czy STS od kilku dni sugerują wyprzedanie rynku. Oznacza to, że powinien ożywić się popyt, lecz w sytuacji, kiedy na giełdzie padały kolejne rekordy akcje spółki były coraz tańsze spółki, a to nie napawa optymizmem. Najbliższe sesje mogą przynieść pogłębienie spadku i testowanie minimów z lipca na wysokości 1,70-1,78 PLN za akcję.
GTC – ostatnia sesja przyniosła przecenę papierów dewelopera o 3,1 proc. i za jedną akcję płacono 51,5 PLN. Jest to o prawie 6 PLN mniej niż wynosiła cena z 10 kwietnia. Kurs znalazł się poniżej szybkich średnich kroczących, natomiast MACD dał przed kilkoma dniami sygnał sprzedaży. Długoterminowy trend wzrostowy nie został jeszcze naruszony, ale w krótszej perspektywie korekta na papierach spółek związanych z branżą budowniczą może pochłonąć część szybkich zysków z kilku tygodni.
POINFORMOWALI PRZED SESJ©
MOL – kupił 100 proc. udziałów w rosyjskiej firmie, która posiada licencję na wydobycie ropy w Zachodniej Syberii. Szacuje się, że pozyskane złoże zawiera 6 mln baryłek. MOL może je eksploatować do końca 2029 roku.
TP SA – przychody za pierwszy kwartał wyniosły 4,44 mld PLN i spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym o 3 proc. Zysk netto wyniósł 518 mln PLN (wzrost o 3 proc.).
Getin – kupił od Leszka Czarneckiego i spółki LC Corp akcje towarzystwa ubezpieczeniowego Europa za łącznie 448,4 mln PLN.
Ciech – zarząd chce wypłacić dywidendę w wysokości 1,6 PLN na akcję. Zostanie na nią przeznaczone 44,8 mln PLN, czyli 27 proc. zysku za rok 2006.
Polimex-Mostostal – Commercial Union OFE zmniejszył swoje zaangażowanie do 9,6 proc. (z 10,7 proc.) w wyniku podwyższenia kapitału spółki. 18 kwietnia analitycy UniCredit CA IB wycenili spółkę na 211 PLN z rekomendacją „sprzedaj”.
BBI Capital NFI – fundusz działający w obszarze venture capital i private equity ulokował 35 mln PLN (ok. 25 proc. aktywów) na lokacie w BZ WBK. Termin lokaty upływa 25 maja.
Impexmetal – przystąpił do przetargu na zakup huty aluminium w Bośni. Prywatyzowana huta może wytworzyć 120 tys. ton aluminium rocznie.
Boryszew – podmiot zależny od członka rady nadzorczej kupił 55.000 akcji spółki po cenie 25,82 PLN za sztukę. Od początku kwietnia insiderzy kupili 160.890 akcji.
Projprzem – członek rady nadzorczej sprzedał 30.000 akcji po cenie 49,50 PLN za akcję.
BZ WBK – podmiot zależny od członka zarządu sprzedał 668 akcji po cenie 280,52 PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Znów mamy niejednoznaczne sygnały z rynków zagranicznych. Giełdy w USA obroniły się przed spadkami i to jest oczywiście argument „za” zwyżkami. W Azji nastroje były już mieszane. Warto rzucić okiem na rynek walutowy – złoty wcale nie odrabia wczorajszych strat. Nadal można mówić, że trwają przygotowania do większej korekty naszej waluty.
Jak zachowa się giełda? Zakładamy stabilizację wokół wczorajszych poziomów. Także dlatego, że okolice 3600 pkt dla WIG20 pełnią od kilku sesji istotne wsparcie. Nie mniej w terminie kilku sesji oczekujemy przedłużenia korekty spadkowej. Wczoraj MACD dał sygnał sprzedaży – na wykresie WIG20.
WALUTY
Po wczorajszych słabych danych ze Stanów dolar tanieje w relacji do większości walut. Euro wróciło do trendu wzrostowego i po szybkim wzroście o 0,7 proc. ustanowiło nowy szczyt na 1,364 USD. Podobnie wygląda sytuacja na parze GBP/USD, gdzie nie ma jeszcze nowych rekordów, ale funt znowu przekroczył poziom 2,00 USD i idzie w górę.
Jen od paru dni zachowuje się stabilnie w okolicy 118.5 JPY za dolara. Mocno traci natomiast w relacji do europejskich walut, pomimo, że publikowany w dalszej części tygodnia raport Banku Japonii dotyczący prognozy inflacyjnej na najbliższe pół roku może być podstawą do podwyżki stóp procentowych w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Na rynku złotego bez większych zmian, kursy utrzymują wczorajsze poziomy.
SUROWCE
W środę rano na azjatyckich giełdach taniała miedź najbardziej od początku marca i za funt płacono 3,54 USD. Było to odreagowanie wcześniejszych wzrostów ceny trwających siedem tygodni z rzędu, ale impulsem, na który czekał rynek były słabe dane makroekonomiczne z USA i Europy. Sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych, które są drugim po Chinach konsumentem miedzi na świecie, spadła bardziej niż oczekiwano, a zamówienia dóbr przemysłowych w krajach należących do strefy euro były w marcu o 0,7 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu. W ubiegłym roku zużycie miedzi wykorzystywanej głównie w budownictwie spadło w USA o ok. 21 proc., a w tym samym czasie kopalnie zwiększały wydobycie by zaspokoić popyt z Chin. Obecnie, kiedy przedsiębiorstwa niechętnie będą zaopatrywać w surowiec po wysokich cenach rynkowych, można oczekiwać przeceny miedzi.
Cena złota spadła we wtorek do 687 USD, natomiast baryłka ropy naftowej kosztowała ok. 64,3 USD.