Koniec tygodnia prawdopodobnie przyniósł koniec dużej korekty spadkowej naszej waluty w stosunku do pozostałych. Nie wywarły na niego wpływu dane z USA. Zmian nie przyniosły również wypowiedzi członków RPP Stanisława Nieckarza i Mariana Nogi, którzy dali do zrozumienia, iż w ciągu najbliższych 12 miesięcy Rada powinna obciąć stopy nawet o 200 punktów bazowych, w związku ze spowolnieniem gospodarczym i dobrymi danymi na temat inflacji. Pod koniec tygodnia złoty konsolidował się wokół poziomu 4,15 wobec Euro i 3,45 wobec dolara. Z technicznego punktu widzenia opór jest na 4,18, wsparcie na 4,0650 dla Euro i odpowiednio 3,4770 i 3,3600 dla dolara.
Najważniejszymi wydarzeniami na zagranicznych rynkach walutowych były publikacje danych makro z USA. Dane te okazały się bardzo dobre. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu do 1,7%. Wskaźnik CPI obrazujący zmianę koszyka dóbr konsumenckich pozostał na niezmienionym poziomie, a bez uwzględnienia cen surowców energetycznych i żywności wzrósł o jedyne 0,1%. Tak dobre dane ekonomiczne wskazują, że sygnalizowana w ostatnich miesiącach przez FED presja inflacyjna, uzasadniająca po części ostatnie podwyżki stóp, traci na znaczeniu. Spowodowało to delikatne umocnienie Euro w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD po testowaniu poziomu 1,2050 konsolidował się w przedziale 1,2060-1,2112. Koniec tygodnia przyniósł równie umocnienie Jena, dzięki spekulacjom, że inwestorzy zwiększają w portfelach udziały akcji japońskich przedsiębiorstw, zachęceni bardzo dobrymi prognozami dla tej gospodarki.
Polski rynek obligacji
Na rynku dłużnych papierów wartościowych ceny zmieniały się bardzo nieznacznie. Mijający tydzień przyniósł korektę na rynku długu w zasadzie na całym świecie. Chęć realizacji zysku przez inwestorów spowodowała wyprzedaż papierów. Wyprzedaż ta nie ominęła również Polski. Dotyczyła ona głównie papierów z długiego końca krzywej rentowności. Wpływ na spadek tych papierów ma zaplanowany przetarg oraz poprzednie, które nie były zbyt udane (w środę popyt przewyższał podaż jedynie o 26%). W oczekiwaniu na kolejne cięcia stóp procentowych drożały papiery o krótkim terminie wykupu. Pod koniec tygodnia rentowność 2-latek wynosiła 4,48% (spadek o 2 pb), 5-latek – 4,71% (spadek o 1 pb), a 10-letnich – 4,74% (bez zmian).
Polski rynek akcji
Ostatni tydzień był bardzo udany dla posiadaczy akcji spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Szeroki indeks WIG bił kolejne historyczne rekordy, a WIG 20 poprawił zdecydowanym ruchem szczyt z 25 lutego bieżącego roku. W piątek po 16.00 indeks największych polskich spółek osiągnął wartość 2 124 punktów, co oznacza wzrost o 2,26% w stosunku do otwarcia sesji w poniedziałek.
Inwestorzy zwracali w tym tygodniu dużo uwagi na spółki informatyczne. Mimo piątkowych spadków kursu akcjonariusze Computerlandu zarobili podczas pięciu sesji tygodnia ponad 8,3%. O ponad 7% zdrożały walory innej spółki z sektora IT – Softbanku. Ostatni tydzień był dobry również dla największej spółki informatycznej notowanej na warszawskiej giełdzie – Prokom zdrożał o ponad 5,3%.
Wśród spółek z innych branż pozytywnie wyróżniły się rosnący o 5,58% bank BZWBK oraz KGHM, którego kurs wzrósł o ponad 5,2%. Warto dodać, że o przekroczeniu progu 5% akcji producenta miedzi i srebra poinformował w środę fundusz hedgingowy Lansdowne Partners Limited Partnership. W tym tygodniu nie zarobili natomiast posiadacze akcji Cersanitu, którego kurs spadł o 1,75%. Także obroty walorami kieleckiej spółki były niewielkie.
W poniedziałek Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało o sfinalizowaniu sprzedaży 61% akcji Polmosu Białystok na rzecz Central European Distribution Corporation po 146,50 zł za walor. Ponieważ informacja podana została po zakończeniu sesji w Warszawie kurs Polmosu zareagował dopiero podczas wtorkowych notowań. Wzrost o 2,9% był krótkotrwały, później notowania stopniowo osuwały się. Podczas piątkowej sesji kurs producenta wódek oscylował w okolicach 78,50 PLN, osiągając ostatecznie poziom 78,70 PLN. Inwestorzy cały czas pamiętają z pewnością o zagwarantowanych pracownikom świadczeniach socjalnych oraz podwyżce wynagrodzeń, o której zarząd spółki poinformował w zeszłym tygodniu.
Podczas giełdowej sesji we wtorek zadebiutowały akcje internetowego biura turystycznego – spółki Travelplanet.pl. Debiut okazał się bardzo udany, kurs rósł nawet o 24,4% w stosunku do ceny emisyjnej, obroty akcjami spółki były jednak niewielkie. Oprócz Travelplanet.pl w ostatnim tygodniu zadebiutowały Prawa do akcji Zakładów Chemicznych Police. W ofercie publicznej walory sprzedawane były po 10,30 PLN, na otwarciu czwartkowych notowań inwestorzy płacili za nie 10,60 PLN, co oznacza wzrost o 2,91% w stosunku do ceny emisyjnej.
W środę poznaliśmy stanowisko Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczące prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W wypowiedzi dla agencji Reuters Minister Socha potwierdził, że ten rząd nie sprzeda już akcji PGNiG. Teoretycznie oferta przed samymi wyborami jest możliwa, ale z oczywistych względów nie byłby to korzystny moment i chyba już od pewnego czasu inwestorzy przestali wierzyć w ten termin sprzedaży walorów.
Mimo okresu wakacyjnego zainteresowanie warszawskim parkietem nie maleje. Ponieważ dość wyraźnie zaznacza się korelacja między polskimi indeksami i węgierskim BUX stwierdzić możemy, że zagraniczni inwestorzy uważają region za perspektywiczny i nie rezygnują z inwestycji w spółki notowane na lokalnych giełdach.
Zagraniczne rynki obligacji
Dobre dane makro z USA, a szczególnie te dotyczące inflacji, (w chwili pisania komentarza nie jest nam znana wartość wskaźnika inflacji cen producentów, lecz prognozy mówią o minimalnym przyroście) oraz zaskakującego wzrostu sprzedaży detalicznej, spowodował spadek rentowności papierów. Amerykańscy “policy makers” maja już coraz mniej argumentów za dalszą podwyżką stóp procentowych, co w krótkiej perspektywie na pewno osłabi dolara, lecz przyniesie dobre nastroje na rynek akcji. Rentowność amerykańskiej 10-latki spadla o 1pb do 4,16%. Dalsze podwyżki stóp przez FED przy malejącej inflacji mogą według niektórych analityków doprowadzić do odwróconej krzywej rentowności (dochodowości krótszych papierów przewyższają dłuższe). Różnica dochodowości papierów 10-letnich i 2-letnich to obecnie tylko 33 pb.
Zagraniczne rynki akcji
EUROPA
Londyńskie wydarzenia z ubiegłego tygodnia zostały już zdyskontowane przez rynki europejskie – jedynie indeks FTSE radził sobie w mijającym tygodniu gorzej.
· Paryski CAC 40 wzrósł 1,28%
· Frankfurcki DAX zyskał 2,09%
· Londyński FTSE zyskał 0,52%
USA
O godzinie 17-tej, indeksy amerykańskie po całotygodniowych wzrostach, zyskiwały odpowiednio w stosunku do poniedziałkowego otwarcia:
· DOW JONES 1,69%
· S&P 500 1,19%
· NASDAQ 1,62%
Ten tydzień na rynku amerykańskim należał do spółek z sektora IT. APPLE poinformowało, że zwiększyło w 2 kwartale sprzedaż swoich produktów o 75 %, a producent procesorów AMD zanotował 38 % wzrost popytu na swoje produkty. PEPSI Co odnotowało wzrost zysków ze sprzedaży napojów w 2 kwartale o 13 %. Firma prognozuje dobre wyniki w następnym kwartale. Natomiast akcjonariusze P&G i GILLETTE wyrazili zgodę na połączenie obu firm.
AZJA
Początek tygodnia rynki azjatyckie rozpoczęły od wzrostów. Japoński indeks NIKKEI zyskał w poniedziałek 0,94% i zamknął się na najwyższym poziomie od 11 kwietnia. Przez resztę tygodnia na rynkach azjatyckich mieliśmy do czynienia z dalszymi wzrostami. Ostatecznie indeksy zyskały w stosunku do poniedziałku:
· NIKKEI 225 0,69%
· HANG SENG 3,03%
· STI 0,94%
Na akcjonariuszy SAMSUNG ELECTRONICS niekorzystnie podziałała informacja, że zysk spadł w 2-gim kwartale o 46 %. Po opublikowaniu informacji akcje straciły 2,66 %. Obecny i w Polsce koncern MITTAL STEEL, zakupił od chińskiego rządu 37 % pakiet akcji w miejscowej hucie stali. Chiny są największym konsumentem stali na świecie, jednak zagraniczne inwestycje w chińskim sektorze stalowym są nadal bardzo ograniczone. Z kolei Mitsubishi wezwało do serwisów użytkowników nowej wersji modelu Eclipse – przyczyną są problemy z układem hamulcowym.