Komentarz poranny Open Finance. Zapowiedź wydarzeń na rynkach kapitałowych, 31 MARCA 2009 r.
WYDARZENIE DNIA
Zgodnie z zapowiedziami sprzed wystąpienia prezydenta USA, dał on ostatnią szansę na przetrwanie koncernom motoryzacyjnym. Jest nią przygotowanie nowych planów działania.
Dotychczasowe postępy władz koncernów w restrukturyzacji General Motors i Chryslera prezydent uznał za niezadowalające i zażądał znacznie większych ustępstw od koncernów, ich pracowników i wierzycieli, aby obniżyć koszty ich działania. Dopiero wówczas rząd zastanowi się nad dalszymi dotacjami dla przemysłu. Pod koniec zeszłego roku GM i Chrysler otrzymały 17,4 mld USD pożyczki jako część ogromnych planów pomocowych dla gospodarki. Oblicza się, że w różnego rodzaju grantach, pożyczkach i gwarancjach USA wydały już na ożywienie gospodarki 12,8 bln dolarów – to niemal równowartość rocznego PKB kraju (14,2 bln USD). W listopadzie było to – według szacunków Bloomberga – 7,4 bln dolarów.
SYTUACJA NA GPW
Mieliśmy wczoraj kontynuację wyprzedaży z piątku. To już właśnie wyprzedaż, a nie realizacja zysków. Tempo przyrastania podaży w pewnych momentach wczorajszej sesji było tak wysokie, że nie można było mówić o wycofywaniu się inwestorów z rynku, ale o ich ucieczce. Świadczą o tym zmiany notowań niektórych spółek – BRE stracił 9,5 proc., PKO BP 7,5 proc., KGHM 5,6 proc. Za przyczynę tych zniżek trzeba uznać odmowę dalszego bezkrytycznego finansowania koncernów motoryzacyjnych w USA, co dla rynku stanowiło jednak spore zaskoczenie. Rozbudziło też obawy o możliwe bankructwa – byłby to silny cios dla gospodarki, choć być może, dałby lepszy efekt niż podawanie kroplówki. Tak czy inaczej spadki oglądaliśmy wczoraj na wszystkich giełdach europejskich.
U nas obroty spadły do 1,08 mld PLN. Podrożały akcje 75. spółek, a potaniały 229.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Na początku tygodnia amerykański indeks giełdowy S&P 500 spadł o 3,5 proc., a DJIA o 3,3 proc., w Azji większość wskaźników stabilizowała się po wcześniejszej wyprzedaży. W Japonii inwestorzy pozbywali się akcji banków po tym, jak druga co do wielkości instytucja finansowa – bank Mizuha Financial nie zdołała wygospodarować kapitału na wykup obligacji w terminie. Niezbyt pozytywnie odbierane są także dane o bezrobociu, które wprawdzie w ostatnim miesiącu wyniosło w Japonii zaledwie 4,4 proc., ale w drugiej największej gospodarce świata więcej miejsc pracy w ciągu jednego miesiąca zniknęło ok. 30 lat temu. Międzynarodowym instytucjom nie brak jednak optymizmu, bo trudno w innych kategoriach postrzegać prognozę Banku Rozwoju Azji, który spodziewa się w 2009 r. wzrostu PKB Chin o 7 proc.
OBSERWUJ AKCJE
BZ WBK – sektor bankowy w ostatnich dniach całkiem nieźle sobie radził na warszawskim parkiecie, lecz po kilku wzrostowych sesjach przyszła pora na weryfikację siły popytowej strony rynku. Akcje BZ WBK odrobiły dużą część strat, ale bariera w postaci zniesienia 38,2 proc. wcześniejszych spadków z okresu styczeń – luty, okazała się punktem zwrotnym. Sygnał sprzedaży pojawił się na wskaźniku RSI, a jeśli cena akcji utrzyma się poniżej 80 PLN lada moment potwierdzi go również MACD. Tuż powyżej ceny 80 PLN za akcję przebiega również średnioterminowa linia trendu spadkowego, która z pewnością nie będzie sprzyjać inwestorom kupującym papiery banku.
POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Wola Info – dostarczy do ZUS sprzęt komputerowy o wartości 5,8 mln PLN brutto.
Resbud – zarząd spółki podjął decyzję o jej połączeniu z ABM Solid. ABM Solid wystąpi w roli podmiotu przejmującego. Plan połączenia nie został jeszcze przygotowany. Fuzja ma pomóc znaleźć oszczędności i ułatwić Resbudowi dostęp do finansowania i rozwoju.
Vistula Group – złożyła wniosek o upadłość spółki zależnej Galeria Centrum Sp. z o.o. Wniosek dopuszcza możliwość zawarcia układu z wierzycielami.
NFI Octava – fundusz zmienił siedzibę i przedłużył prezesurę Piotra Rymaszewskiego na kolejną dwuletnią kadencję.
Magna Polonia – WZA powołało do rady nadzorczej Mirosława Barszcza, Mirosława Jasiniewicza, Zbigniewa Kazimierczaka, Kingę Stanisławską i Jacka Sochę.
Kredyt Bank – rozwiązał umowę z agencją ratingową Fitch, ponieważ nie planuje w najbliższym czasie pozyskiwać finansowania z rynku. Fitch obniżył rating indywidualny banku z C/D na D, ze względu na możliwe pogorszenie warunków działania banków w Polsce. Fitch uważa, że baza kapitałowa Kredyt Banku zapewnia jedynie ograniczone zabezpieczenie w przypadku realizacji negatywnego scenariusza.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Po gwałtownych spadkach także w USA jest dziś szansa na odreagowanie. Po pierwsze indeksy w USA nie pogłębiały już znacząco spadków w porównaniu do tego, co oglądaliśmy jeszcze w czasie trwania sesji na GPW. Po drugie kontrakty na amerykańskie indeksy rosną dziś rano. Po trzecie mamy za sobą dwa dni silnej wyprzedaży i pora pomyśleć o odbiciu. Trudno jednak powiedzieć jak silne może ono być – wielu inwestorów mogło wczoraj podjąć decyzję o wycofaniu się z rynku przy najbliższej okazji. Dlatego dzisiejsza sesja spełni dość istotną rolę – pokaże nam skalę pesymizmu rynku. Płytkie odbicie z niskimi obrotami to zaproszenie do dalszego sprzedawania akcji. Na ostateczny wynik wpływ mogą mieć dane z USA – indeks cen domów i indeks zaufania konsumentów.
WALUTY
Na dziennych wykresach kursów najważniejszych walut względem złotego pojawiły się właśnie sygnały kupna wskazane przez MACD. Oznacza to, że inwestorzy kierujący się wyłącznie analizą techniczną mają kolejne argumenty przeciwko naszej walucie. We wtorek ok. godziny 9 czasu warszawskiego złoty odrabiał straty z poprzedniej sesji i umacniał się wobec dolara amerykańskiego o ok. 1 proc. (3,55 PLN), euro potaniało o 0,5 proc. (4,70 PLN), a frank kosztował 3,09 PLN. Eurodolar poruszał się okolicy 1,325 USD.
SUROWCE
Na rynku energii ropa potaniała w poniedziałek do 49 USD za baryłkę, a zapewnienia przewodniczącego OPEC o przestrzeganiu przez kraje należące do kartelu dotychczasowych limitów wydobycia nie zrobiły wrażenia na inwestorach, ponieważ droga do realizacji założonego planu jest długa. W połowie marca tylko Arabia Saudyjska dostarczała na rynek mniej ropy niż powinna według prognozy OPEC.
Prezes firmy wydobywczej Xstrata przestrzega inwestorów przed możliwym szokiem cenowym, który może nastąpić, gdy pojawią się pierwsze oznaki skuteczności rządowych programów USA, Japonii i Chin, które łącznie na inwestycje ściśle powiązane z rynkiem surowcowym przeznaczyły już ok. 400 mld USD. Xstrata, Anglo American, BHP Billiton czy Rio Tinto od kilku miesięcy informują o zmniejszaniu produkcji metali przemysłowych i cięciach etatów – większość z liderów branży metalurgicznej wykorzystuje obecnie niespełna 80 proc. mocy przerobowych.
KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel, Emil Szweda – Open Finance
Źródło: Open Finance