W nawiązaniu do prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange przy Radzie ds. Systemu Płatniczego, organie opiniodawczo-doradczym przy Zarządzie Narodowego Banku Polskiego, organizacja Visa Europe informuje, że:
-
Visa Europe bierze czynny udział w prowadzonych pod egidą Narodowego Banku Polskiego działaniach zmierzających do wypracowania rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony reprezentowane w Zespole Roboczym i które – w ostatecznym rachunku – przyczyni się do szybszego rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce.
-
Co do zasady: jeśli rezultaty prac Zespołu Roboczego będą zadowalające dla wszystkich stron i zostaną poparte zgodą banków członkowskich Visa Europe w Polsce – wtedy, naszym zdaniem, nie będzie powodu, by nie obniżyć poziomu opłaty interchange w Polsce. Jednak po to, by tak się stało muszą nastąpić trzy wydarzenia:
-
osiągnięcie konsensusu w ramach Zespołu Roboczego,
-
podjęcie stosownej decyzji przez Komitet Decyzyjny Visa Polska (w którym większość głosów mają polskie banki), oraz
-
podobne – czyli zgodne z rekomendacjami Zespołu Roboczego – podejście ze strony organizacji MasterCard; jak bowiem wskazuje doświadczenie z innych krajów, jeżeli obniżki dokonuje tylko jeden system płatniczy, nie przekłada się to automatycznie na obniżkę opłat ponoszonych przez detalistów, a tym samym nie następuje rozwój sieci akceptacji ani płatności bezgotówkowych.
-
Postawa Visa Europe jest diametralnie różna od przyjętej przez organizację MasterCard – której programy, takie jak Innovation for Poland (I4P) nakładają dodatkowe opłaty na agentów rozliczeniowych; której karty typu World zostały obarczone jeszcze wyższą opłatą interchange – i która wycofała się z prac Zespołu Roboczego przy Narodowym Banku Polskim.
Opłata interchange jest ważnym mechanizmem utrzymującym w równowadze czterostronny system płatniczy (obejmujący konsumentów, detalistów, banki–wydawców kart i agentów rozliczeniowych) i zachęcającym każdą ze stron do działania na rzecz rozwoju tego systemu. Wszelkie jej ewentualne zmiany wymagają rozwagi i namysłu; trzeba bowiem zapewnić, by zarówno banki były zainteresowane wydawaniem kart, jak i detaliści – akceptacją płatności kartami. Uważamy, że opłata interchange w Polsce powinna zyskać solidne ramy, w oparciu o właściwą metodologię ustalania kosztów – a nasz aktywny udział i pozytywny wkład w działania Zespołu Roboczego dowodzą, że wierzymy w możliwość osiągnięcia porozumienia.
Sprzeciwiamy się natomiast wprowadzaniu możliwości nakładania przez detalistów opłat na konsumentów za dokonywanie płatności kartami – bo to hamowałoby rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce.
Zaangażowanie Visa Europe w realizację wspólnego celu, jakim jest rozwój płatności bezgotówkowych przejawia się nie tylko w aktywnym uczestnictwie i pozytywnym wkładzie w prace Zespołu Roboczego, lecz również w innych działaniach, jak np. program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, którego koncepcję opracowała organizacja Visa i który zyskał aprobatę banków-wydawców kart Visa, wspólnie finansujących rozwój sieci akceptacji kart wszystkich systemów oraz aprobatę agentów rozliczeniowych korzystających ze wsparcia finansowego i marketingowego.
Źródło: Visa Europe