Najbardziej znany oddział banku – warszawska Rotunda – zmienił swój wygląd. Fotografie przedstawiające „63 dni Walczącej Stolicy” towarzyszyć będą przechodniom do 3 października br. PKO Bank Polski przyłącza się do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.
Na elewacji Rotundy pojawiły się archiwalne zdjęcia z życia powstańczej stolicy. Głównym założeniem ekspozycji, która została zrealizowana dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego, było nie tylko upamiętnienie wydarzeń z 1944 roku, ale również przybliżenie ich przechodniom.
– Obchody historycznych rocznic stanowią jeden z najważniejszych elementów kształtowania tożsamości narodowej.Swój udział w przypominaniu ważnych kart z historii Polski ma również PKO Bank Polski. Pamięć o tamtych dniach warto utrwalać na różne sposoby. Przygotowana w centrum miasta zewnętrzna ekspozycja umożliwia dotarcie z jej przekazem nie tylko do mieszkańców, ale również turystów z kraju i zza granicy – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Ekspozycja pod hasłem „63 dni Walczącej Stolicy” złożona jest z dwóch elementów – zawieszonej w górze siatki przedstawiającej wybrane sceny z Powstania Warszawskiego oraz plansz w witrynach budynku. Wykorzystując charakterystyczną konstrukcję Rotundy, stworzono kalendarium Powstania Warszawskiego – dzień po dniu. Obejście budynku dookoła umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami kolejnych dni walki o stolicę.
W projektach graficznych ekspozycji wykorzystano oryginalne zdjęcia z czasów Powstania Warszawskiego, pochodzące ze zbiorów Muzeum. Aby nie zatracić ich autentyczności i wartości historycznej, świadomie zdecydowano się na zachowanie oryginalnej czarno – białej kolorystyki. Rangę przedstawianego wydarzenia podkreślają akcenty patriotyczne – symbol Polski Walczącej oraz kolory flagi narodowej. Rotundę, w historycznej odsłonie, będzie można oglądać do 3 października br.
To nie pierwsza tego typa inicjatywa Banku. W zeszłym roku PKO BP zorganizował w Rotundzie wystawę „Warszawa ’44 – Pamiętamy!”. Do banku wpłynęło wiele dowodów uznania od przedstawicieli różnych środowisk.
Decydując się na różne formy utrwalania pamięci dające możliwość dotarcia do wszystkich pokoleń, PKO Bank Polski był po raz kolejny patronem Biegu Powstania Warszawskiego. W jubileuszowym, XX biegu wystartowało ponad 40 jego pracowników.
W tym roku Bank patronuje również projektowi muzycznemu „Warszawa 2010”, realizowanemu przez Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmującemu wydanie płyty „wawa2010.pl” z nowymi aranżacjami znanych utworów warszawskich oraz koncert, który odbędzie się 30 lipca br. na terenie Muzeum.
Powstanie Warszawskie pełni szczególną rolę zarówno w historii Polski, jak i Banku. W gmachu ówczesnej centrali Banku mieściła się siedziba dowódcy Powstania, Komendy Głównej AK, siedziba Delegata Rządu na Kraj, jak również szpital polowy, szpital jeniecki i radiostacja powstańcza. Podczas Powstania Warszawskiego budynek ten był miejscem schronienia dla mieszkańców ostrzeliwanej stolicy.
Źródło: PKO Bank Polski