Coraz bardziej widoczne w Polsce spowolnienie gospodarcze może być kontynuowane. Tak przynajmniej wynika z czerwcowej edycji IKEF, czyli wskaźnika, który w oparciu o opinie ekspertów zatrudnionych w krajowych instytucjach finansowych, ma za zadanie pokazywanie najbardziej prawdopodobnych, przyszłych tendencji w polskiej gospodarce.
Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych spadł po raz trzeci z rzędu zagłębiając się coraz bardziej w ujemne rejony. Ujemny wynik oznacza, że odsetek ankietowanych przewidujących pogorszenie koniunktury w ciągu najbliższych 6 miesięcy jest większy niż odsetek optymistów. IKEF w czerwcu znalazł się na poziomie -27,5.
Jeżeli chodzi o obecną sytuację, to wciąż zdecydowana większość finansistów nie uważa, żeby obecny stan koniunktury był zły. Szybko maleje jednak odsetek ankietowanych, którzy uważają obecną sytuację gospodarczą za dobrą. Jeszcze w styczniu bieżącego roku dobrze obecną sytuację gospodarczą oceniało aż 62% ankietowanych. Pod koniec czerwca ten odsetek zmalał do 33,3%.
Na bardziej negatywne postrzeganie zarówno obecnych, jak i przyszłych tendencji w gospodarce z pewnością wpływ ma silnie rosnąca inflacja i czterokrotne podwyższenie oficjalnych stóp procentowych w ciągu zaledwie sześciu ostatnich miesięcy. Mimo niewidzianego od lat poziomu inflacji konsumenckiej (w maju wyniosła 5% rok do roku), zaskakująco wiele, bo aż ok. 30%, z odpowiedzi udzielonych na ankietę IKEF wciąż wskazuje na możliwy wzrost inflacji w okresie najbliższego półrocza. Aż 68% ankietowanych uważa też, że kontynuowane będzie w tym okresie zaostrzanie polityki pieniężnej. Na szczęście analiza wykresu przedstawiającego opinie odnośnie przyszłego poziomu inflacji wyraźnie wskazuje, że pole do dalszego zwiększania się dynamiki wzrostu cen jest już ograniczone.
Pełna treść raportu, szczegółowe wyniki ankiety IKEF oraz wykresy zamieszczone są w załączonych plikach Word i PDF.
Rafał Lerski, CFA, doradca inwestycyjny
Analityk Expandera
Źródło: Expander