PKO Bank Polski po raz pierwszy sponsoruje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który w tym roku odbywa się pomiędzy 7 a 12 maja. Przedstawiciele banku aktywnie uczestniczą w najważniejszych imprezach tego prestiżowego wydarzenia kulturalnego, m.in. w pokazach arcydzieł polskiego kina w wersji cyfrowej.
– Cieszę się, że PKO Bank Polski jest naszym sponsorem, bo łączy nas wiele – zarówno festiwal, jak i bank, przeszły długą i efektywną drogę, stając się instytucjami pozytywnie istniejącymi w świadomości swoich klientów i widzów – mówi Kinga Dąbrowska, rzecznik 37. GFF.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia Film Festival) to jedna z największych imprez filmowych, o najdłuższej tradycji w Polsce. A także jedyna, która na tak wielką skalę, promuje polską kinematografię – zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski. Co roku o prestiżową Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą w Gdyni najnowsze polskie filmy. Nagradzane są najlepsze „obrazy” oraz najważniejsi twórcy. W tym roku imprezę zaplanowano ze szczególnym rozmachem. W gdyńskim Teatrze Muzycznym odbywać się będą otwarte dla publiczności festiwalowej pokazy tych samych filmów, które będzie oceniało festiwalowe jury. Każdy dzień to nowe wydarzenie, w których udział wezmą nie tylko znane osobistości politycznego życia publicznego, m.in. Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia i Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale także znani artyści, twórcy filmowi i celebryci.
Szczególnie interesująco zapowiada się trzeci dzień Festiwalu (9 maja). Zaplanowany został pod hasłem Digitalizacji Arcydzieł Polskiego Kina. Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia będzie specjalny pokaz w wersji cyfrowej filmu „Panny z Wilka” z gościnnym udziałem Andrzeja Wajdy. Przed projekcją przedstawiciel PKO Banku Polskiego zaprezentuje efekty zaangażowania banku w program rekonstrukcji cyfrowej i popularyzacji klasyki polskiego kina. Jako mecenas kultury PKO Bank Polski włączył się do programu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu dwóch lat dzięki finansowemu wsparciu banku dziesięć narażonych na zniszczenie filmów zapisanych analogowo odzyska swój pierwotny blask.
Podczas Gali Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przedstawiciel PKO Banku Polskiego wręczy nagrodę w kategorii „digitalizacja”, natomiast w trakcie uroczystej Gali 37. GFF – nagrodę dla najlepiej wyreżyserowanego filmu.
Mecenat kultury i sztuki jest jednym z najważniejszych obszarów działalności sponsoringowej prowadzonej przez PKO Bank Polski. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, bank objął finansową opieką serię ważnych wydarzeń kulturalnych, m.in. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Lato 2012 w Dolinie Charlotty, 50. Muzyczny Festiwal w Łańcucie oraz wiele warszawskich premier teatralnych.
Źródło: PKO Bank Polski