Szczególną rangę zyskały działania związane z utrwalaniem dorobku i popularyzacją twórczości Fryderyka Chopina. To właśnie udziałem Banku w 2001 roku w produkcji filmu o życiu i twórczości Fryderyka Chopina pt. „Chopin – Pragnienie Miłości” rozpoczęto w sposób usystematyzowany realizację programu „PKO Bank Polski Kulturze Narodowej”. Decyzja o uczestniczeniu w produkcji filmu o największym polskim kompozytorze nie była przypadkowa. Warto wspomnieć, że w 1998 roku, wspierając starania o ratowanie najcenniejszych pamiątek narodowych, PKO BP przekazał znaczną darowiznę na zakup na nowojorskiej aukcji cennych listów kompozytora. Także w następnych latach bank konsekwentnie podejmował kolejne działania związane z postacią tego wielkiego Polaka i muzyka – takie jak np. sponsorowanie letnich plenerowych koncertów fortepianowych w Żelazowej Woli czy festiwalu chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. PKO BP w dalszym ciągu angażuje się w inicjatywy, które pozwalają zachować i utrwalić materialne pamiątki związane z osobą artysty. Sfinansował m.in. prace konserwatorskie rękopiśmiennej spuścizny Fryderyka Chopina, w tym partytury koncertu fortepianowego f-moll op.21. będącego w posiadaniu Biblioteki Narodowej.
Obecnie zaś bank miał zaszczyt uczestniczyć w zakupie niezwykle cennego autografu Etiudy cis-moll op.10 nr 4, wystawionego w grudniu ub. roku na aukcję w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Zakupione dzieło zostało przekazane w darze dla Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Fakt, że to m.in. dzięki pomocy PKO BP zbiory Muzeum zostały wzbogacone o ten cenny zabytek jest dla banku powodem do dumy.
W ramach realizowanej przez PKO BP działalności sponsoringowej, należy wspomnieć także o wielu innych, równie ważnych przedsięwzięciach związanych z ochroną dziedzictwa narodowego. W 2004 roku bank objął mecenatem obchody jubileuszu 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Punktami kulminacyjnymi uroczystości były trzy wystawy prezentujące dorobek artystyczny studentów i profesorów ASP. Pierwsza z wystaw, zatytułowana „Wszystko na papierze” poświęcona była plakatowi i jego twórcom. Bohaterami kolejnej wystawy, która odbyła się w Królikarni, byli najwybitniejsi twórcy polskiej szkoły rzeźby. Jubileusz wieńczyła monumentalna wystawa „Mistrzowie Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” zorganizowana w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.
Szczególne miejsce w realizowanych przez PKO BP przedsięwzięciach sponsoringowych zajmuje współpraca Banku z Biblioteką Narodową. Pomoc finansowa, którą Bank wyasygnował na rzecz Biblioteki przeznaczona została m.in. na sfinansowanie prac konserwatorskich wspomnianych już bezcennych autografów Fryderyka Chopina, XV-to wiecznej „Geografii” Ptolemeusza oraz rysunków i akwarel Cypriana Kamila Norwida. Dotychczasowa współpraca z Biblioteką uhonorowana została tytułem „Mecenasa Biblioteki Narodowej”.
Do imprez, które na stałe wpisały się w plan działań promocyjnych Banku należy zaliczyć ponadto Przegląd Polskiej Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Teatralnej w Bydgoszczy. Od lat Bank współpracuje w charakterze Mecenasa z Operą Dolnośląską i Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Filharmonią i Teatrem Narodowym w Warszawie, Filharmonią Krakowską, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.
Dzięki działaniom na rzecz polskiej kultury PKO Bank Polski postrzegany jest jako instytucja otwarta na potrzeby społeczeństwa i dbająca o rozwój jego świadomości kulturowej. Za działania na rzecz wspierania i promocji kultury polskiej, Bank już dwukrotnie otrzymał od Ministra Kultury zaszczytny tytuł Mecenasa Kultury Polskiej.