„20 maja rada nadzorcza banku ma powołać nowy zarząd spółki. Na razie na pewno wiadomo jedynie, że na stanowisku prezesa zasiądzie Jerzy Pruski, do niedawna wiceprezes NBP. Jak udało się ustalić dziennikowi ‚Polska’, jednym z wiceprezesów PKO BP ma zostać Tomasz Mirończuk. Obecnie rozstaje się z Bankiem BPH. We władzach tej spółki odpowiadał za departament skarbu. Tym samym ma się zająć w nowej pracy.”, pisze dziennik „Polska”.
„Kolejnym kandydatem do zarządu jest Mariusz Zarzycki, obecnie dyrektor pionu IT w BRE Banku. On także odmówił komentarza. Ale – jak wynika z […] informacji – to on ma być jednym z głównych filarów nowych władz PKO BP. Zarzycki w BRE odpowiada za rozwój systemów informatycznych mBanku i MultiBanku, czyli dwóch ramion detalicznych […]. Do PKO BP ma trafić też Janusz Wojtas odpowiedzialny za klientów korporacyjnych. Jednak nie stanie się to szybko. Zakaz konkurencji kończy mu się po wakacjach.”, czytamy.
Według informacji gazety, w 2009 r. do zarządu PKO BP dołączy były prezes BRE Banku Sławomir Lachowski. „Na rynku huczy nawet od plotek, że zastąpi na stanowisku Jerzego Pruskiego. Lachowski nie chce komentować żadnego z tych doniesień.”, czytamy dalej.
„Zatrudniające ponad 30 tys. pracowników PKO BP musi walczyć z Pekao SA o odzyskanie pozycji numer jeden na rynku detalicznym. Musi unowocześnić konto osobiste, a także Inteligo, czyli rachunek elektroniczny poprawić sprzedaż i stworzyć produkty dla bardziej wymagających klientów z segmentu średnio zamożnych i najbogatszych.”, pisze gazeta. Według informacji dziennika, „nowy zarząd miałby ruszyć na zakupy lokalnych banków na Ukrainie, w Bułgarii czy Rumunii. Swoją ofertę ma skierować także do emigrantów w Irlandii.”
Obecnie 51,4 proc. akcji banku PKO BP jest w rękach Skarbu Państwa. Minister Skarbu Aleksander Grad zapowiedział niedawno, że Skarb Państwa może zmniejszyć swój udział w kapitale PKO BP do około 30 proc., ale chce zagwarantować narodowy charakter tego banku poprzez odpowiednie zapisy w statucie. Sprzedaż akcji PKO BP mogłaby nastąpić w 2008 lub 2009 r.
Więcej na ten temat w dzienniku „Polska”.