Zarząd PKO Banku Polskiego podjął uchwałę o zamiarze przeprowadzenia emisji obligacji w maksymalnej kwocie 5 mld złotych. Będą to papiery wartościowe 10-letnie z możliwością ich przedterminowego wykupu.
– Celem podejmowanych działań jest zapewnienie jak najwyższych wyników finansowych oraz zagwarantowanie jak najlepszej pozycji konkurencyjnej Banku na rynku. Obowiązkiem Zarządu jest bieżąca analiza otoczenia biznesowego i odpowiednia reakcja. Nie wykluczamy żadnego scenariusza, który pozwoli na wykorzystanie naszego potencjału i zapewnienie pozycji niekwestionowanego lidera. Przeprowadzenie emisji obligacji i skorzystanie z pozyskanych środków będzie uzależnione od sytuacji rynkowej – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego środki pozyskane z emisji przeznaczone zostaną na podwyższenie funduszy uzupełniających, stanowiących część funduszy własnych PKO Banku Polskiego. Dzięki temu bank będzie mógł kontynuować rozwój akcji kredytowej.
Emitując obligacje bank może ponadto skorzystać m.in. z programu EMTN (European Medium Term Notes), który daje możliwość pozyskiwania środków w walutach obcych z rynku europejskiego. Decyzja w tym zakresie zależeć będzie od warunków panujących na rynku długu.
Emisja obligacji nie będzie miała wpływu na strukturę akcjonariatu banku.
W 2007 roku PKO Bank Polski przeprowadził z dużym sukcesem jedną z pierwszych na polskim rynku emisji obligacji podporządkowanych. Wówczas kwota emisji przekroczyła 1,6 mld złotych, a nadsubskrybcja wyniosła ponad 30 proc.
Obligacje podporządkowane są uznanym na rynkach międzynarodowych instrumentem emitowanym przez banki celem optymalizacji źródeł finansowania, kosztu kapitału oraz zapewnienia elastyczności w kształtowaniu bazy kapitałowej.
Źródło: PKO Bank Polski