Wiosna to najlepszy czas na krótki, kilkudniowy, zagraniczny wyjazd. Wiele osób właśnie wiosną zwiedza Europę. Z danych Mondial Assistance wynika, że blisko co trzeci Polak, który wyjeżdża na urlop za granicę decyduje się również na dodatkowy, krótszy zagraniczny wyjazd.
W ubiegłym roku 11% Polaków planowało zagraniczny wyjazd właśnie wiosną. Największą popularnością cieszyła się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14%), Chorwacja (12%) oraz Włochy (11%). Aż 51% Polaków zadeklarowało, że samodzielnie zorganizuje swój wyjazd zagraniczny.
Planując nawet kilkudniowy wyjazd nie możemy zapomnieć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia, które w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń zapewni nam odpowiednią, pełną ochronę. Systematycznie zbierane przez Mondial Assistance dane pokazują, że około 70% Polaków planujących wyjazd za granicę zamierza nabyć dodatkowe ubezpieczenie
w postaci polisy turystycznej.
– Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób docenia rolę posiadania zabezpieczenia w trakcie zagranicznego wyjazdu. Istotne jest, że zakup polisy turystycznej online może nam zająć tylko kilka chwil. Płatność odbywa się drogą elektroniczną, a polisę otrzymujemy na adres mailowy. Ubezpieczenie obowiązuje od dnia wskazanego na polisie. Inaczej wygląda to w przypadku gdy kupujemy polisę będąc już na wyjeździe. Przy takiej polisie obowiązuje okres karencji czyli ochrona rozpoczyna się najwcześniej po 48 godzinach, licząc od dnia następnego po wykupieniu polisy. Dlatego polisę warto wykupić przed wyjazdem. Zauważamy, że Polacy polubili, krótkie wyjazdy. W 2015 roku zrealizowali ich 9 mln, wobec 6 mln w 2014 roku -mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu, w Mondial Assistance.
Odpowiednia polisa
Ofert na rynku jest coraz więcej. Bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia oraz wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, które obejmuje polisa. Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze jest sprawdzenie czy zawiera ona interesujące nas zwyżki np. na wypadek powikłań w związku z chorobą przewlekłą lub dla osób planujących uprawianie sportów wysokiego ryzyka.
– Warto zwrócić również uwagę na szereg opcji dodatkowych, które mogą być oferowane
w ramach ubezpieczeń turystycznych. Wśród nich można znaleźć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu. Zakup polisy turystycznej zapewni nam również dostęp do większej ilości placówek medycznych niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – dodaje Piotr Ruszowski.
EKUZ nie wystarczy
EKUZ gwarantuje nam jedynie dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach takich jakie panują w danym kraju, a te często w znaczący sposób różnią się od naszego systemu. Karta nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju za wyjątkiem sytuacji gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce.
– Należy pamiętać, że jeśli w kraju, w którym przebywamy obowiązuje częściowa odpłatność za zabiegi czy usługi, karata EKUZ nie zwalnia nas z obowiązku współpłacenia. Zdarzają się również miejsca, w których nie ma publicznej służby zdrowia. W takim wypadku osoby posiadające wyłącznie kartę EKUZ będą zmuszone z własnej kieszeni pokryć koszt np. wizyty u internisty i nie zostanie on zrefundowany w ramach EKUZ – mówi Piotr Ruszowski.
W takiej sytuacji dopasowana do naszych potrzeb polisa turystyczna jest jedynym zabezpieczeniem. Ograniczy nam ona również do minimum wszelkie formalności związane np. z umówieniem wizyty u lekarza oraz da nam pełne wsparcie w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach.
Źródło: Mondial Assistance