Każda osoba przebywająca legalnie na terenie UE, będzie miała prawo do otworzenia podstawowego rachunku płatniczego i nikomu nie będzie go można odmówić z powodu narodowości lub miejsca zamieszkania, zgodnie z nowymi przepisami przyjętymi przez Parlament we wtorek.
Ponadto opłaty oraz warunki, na jakich oferowane są rachunki płatnicze powinny być przejrzyste i łatwe do porównania. Klienci, powinni też mieć możliwość łatwego przeniesienia rachunku, w przypadku znalezienia korzystniejszej oferty.
„Ta dyrektywa ma na celu umożliwienie użytkownikom korzystania z podstawowych usług płatniczych. Zagwarantowany dostęp do podstawowego rachunku płatniczego, obejmujący migrantów oraz mobilnych obywateli, będzie stymulował modernizację gospodarki, ułatwi swobodę przemieszczania się oraz pomoże osobom najbardziej poszkodowanym społecznie, ” powiedział Jürgen Klute (GUE/NGL, DE), odpowiedzialny za przygotowanie sprawozdania w tej sprawie.
Tekst został przyjęty 603 głosami za, przy 21 głosach przeciw oraz 51 wstrzymujących się od głosu.
Otwarty dostęp
Dzięki naciskom Parlamentu, w przepisach znalazł się zapis zobowiązujący do posiadania w swojej ofercie podstawowego rachunku płatniczego, wszystkie lub wystarczającą liczbę banków, w każdym kraju UE, aby mogły one zapewnić nie tylko łatwy dostęp do tej usługi, ale także konkurencyjne oferty. Podstawowe rachunki płatnicze nie mogłyby być oferowane jedynie przez banki dostarczające usług bankowych przez internet.
Każdy potencjalny klient, legalnie przebywający w Unii, nawet, jeśli nie posiada stałego adresu, powinien być w stanie otworzyć podstawowy rachunek bankowy. Kraje członkowskie, mogą jednak, przy pełnym poszanowaniu praw podstawowych, wymagać od takiej osoby ujawnienia przyczyny lub zainteresowania otwarciem konta w konkretnym kraju na terenie UE. Wymaganie takie nie może być nadmiernie trudne lub obciążające dla potencjalnego klienta.
Przejrzysta informacja
Prawo powinno zapewnić, że każda osoba otwierająca rachunek bankowy jest w stanie zrozumieć wszystkie związane z nim opłaty oraz oferowane stopy procentowe, informacja taka powinna być jasna i podana przy pomocy ujednoliconej terminologii, w całej Unii. W każdym państwie UE, powinien zostać nieodpłatny dostęp do niezależnej strony internetowej, porównującej opłaty pobierane przez dostawców usług płatniczych i poziom usług. Banki byłyby też zobowiązane udzielać informacji o podstawowym rachunku płatniczym w swojej ofercie.
Rachunek podstawowy
Podstawowy rachunek płatniczy pozwoli klientom umieszczać środki pieniężne na rachunku, wypłacać z niego gotówkę, realizować i otrzymywać transakcje płatnicze, w tym polecenia przelewu, wobec stron trzecich i od nich, włącznie z transakcjami przez interent oraz na transakcje kartą płatniczą. Klienci będą mieli prawo do wykonywania nieograniczonej liczby tego typu transakcji za darmo, lub za umiarkowaną opłatą. Państwa członkowskie mogą jednak nałożyć ograniczenia lub wykluczyć możliwość posiadania kredytu związanego z podstawowym rachunkiem płatniczym.
Przeniesienie rachunku
W celu umożliwienia klientom korzystania z najlepszych ofert, opłaty za przeniesienie rachunku do innego banku na terenie UE, powinny być umiarkowane. Przeniesienie rachunku w obrębie tego samego kraju i w tej samej walucie, powinno być wykonane przez bank otrzymujący na polecenie właściciela lub właścicieli rachunku i z ich autoryzacją.
Wszystkie polecenia przelewu, zlecenia stałe dotyczące poleceń przelewu oraz upoważnienia dotyczące poleceń zapłaty, które mają zostać przeniesione powinny zostać zidentyfikowane. W przeciągu dwóch dni roboczych od otrzymania autoryzacji, otrzymujący bank powinien wystąpić do przekazującego banku o wykonanie wszystkich podlegających autoryzacji czynności.
Banki będą miały obowiązek niezwłocznego pokrycia strat wynikających bezpośrednio z błędów popełnionych podczas przenoszenia rachunku.
Kolejne kroki
Aby wejść w życie, przepisy muszą zostać formalnie przyjęte przez państwa członkowskie, następnie będą one miały 24 miesiące na włączenie ich transpozycję do narodowych systemów prawnych.
PE