Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, publikuje najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce.
Główne wnioski
Wysoki popyt na rynku nieruchomości w ostatnich latach spowodował, że ceny gruntów pod inwestycje zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne systematycznie rosły. Działo się tak aż do pierwszej połowy 2008. Skumulowana ilość gruntów, która trafiła na rynek w 2008 roku, zmiana warunków gospodarczych i zastój na rynku nieruchomości, przyniosły zdecydowany spadek popytu i cen gruntów. W zależności od rodzaju działek i lokalizacji ceny spadły od kilku do nawet 50%.
Firmy, które dostosowały się do zmieniających się warunków rynkowych i w porę ograniczyły swoje inwestycje, szukają teraz możliwości zakupu atrakcyjnych terenów. Banki nie udzielają jednak obecnie kredytów na zakup gruntów, co daje znaczącą przewagę inwestorom dysponującym gotówką.
Grunty pod zabudowę mieszkaniową
Średnia wartość działek pod zabudowę mieszkaniową za mkw PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) w największych miastach zmniejszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 12%.
Grunty pod inwestycje komercyjne
Jeśli chodzi o tereny pod inwestycje biurowe, to najwyższe ceny nadal utrzymują się w centrum stolicy i wynoszą od 250 do 700 EUR za mkw GLA (powierzchnia najmu brutto). Oznacza to, że ceny obniżyły się średnio o 17% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najpopularniejszymi lokalizacjami w Warszawie pozostają Centralny Obszar Biznesu, Mokotów i Aleje Jerozolimskie.
Średnio działki pod zabudowę handlową potaniały w 2009 roku nawet o 30%. Ceny wahają się od 40 do 200 EUR/mkw, jednakże średnia cena, którą chcą płacić inwestorzy wynosi 80-90 EUR/mkw.
Ceny gruntów przeznaczonych pod działalność logistyczną i produkcyjną również spadły w ostatnich miesiącach. W zależności od lokalizacji ceny spadły od kilku do nawet 30%.
Komentarz eksperta Colliers International
Zdaniem Daniela Puchalskiego, Dyrektora Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International mimo dużego spadku cen gruntów inwestorzy nadal wstrzymują się z decyzją o ich zakupie, licząc na dalsze obniżenie cen. „Tymczasem najbliższe miesiące to najlepszy okres do zakupu gruntów. Ceny powinny osiągnąć minimum na przełomie 2009 i 2010 roku. Dla inwestorów nieobciążonych aktywami zakupionymi w czasach hossy i dysponujących gotówką będzie to okres wyjątkowo korzystnych zakupów.” – mówi Daniel Puchalski i dodaje – „Jeśli jednak zostaną zawarte znaczące transakcje sprzedaży gruntów, a finansowanie stanie się bardziej dostępne zarówno w zakresie samych decyzji kredytowych jak i warunków, na których będzie ono udzielane, to w ciągu najbliższych miesięcy spadek cen powinien się zatrzymać.”
Źródło: Colliers International