Ponad połowa Polaków zgadza się na zwiększenie wydatków z budżetu państwa na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego. Nawet kosztem takich obszarów jak opieka zdrowotna, świadczenia socjalne, policja czy wojsko – wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu „Akademickie Mazowsze 2030”.
51,1% badanych wyraża zgodę na przeznaczenie większej puli środków budżetowych na edukację wyższą. Przeciwnego zdania jest 37,2% Polaków.
– Wyniki naszego raportu pokazują, że rozwój szkolnictwa jest dla Polaków kluczowy i decydujący o rozwoju sytuacji w Polsce. W czasach szukania oszczędności i licytowania się przez ministrów na temat priorytetów, społeczeństwo powiedziało wyraźnie, co dla niego jest ważne! – mówi dr Marek Troszyński, koordynator badania.
Czy zgadza się Pan/Pani na przeznaczenie większej puli środków budżetowych na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego kosztem innych obszarów, np. opieka zdrowotna, świadczenia socjalne, policja, wojsko?
Badanie przeprowadzone zostało w ramach konsultacji społecznych wyników projektu „Akademickie Mazowsze 2030”. Eksperci projektu „Akademickie Mazowsze 2030” chcą poznać opinię Polaków na temat kluczowych kwestii związanych z rozwojem szkolnictwa wyższego w Polsce.
*Badanie zrealizowane zostało przez Centrum Badania Opinii Społecznej w trzech falach badawczych, na reprezentatywnej grupie Polaków, n= 3694.
Więcej informacji: www.akademickiemazowsze2030.pl
Źródło: Akademickie Mazowsze 2030