W najnowszym zestawieniu firmy doradczej KPMG International i H2 Ventures pt. „2017 KPMG Fintech100 – Global Fintech Innovators” przedstawiono 50 wiodących fintechów na świecie oraz 50 najbardziej obiecujących fintechów, wykorzystujących innowacyjne technologie i często bazujące na zupełnie nowych modelach biznesowych. W tegorocznym zestawieniu, na liście 50 wyróżnionych rozwijających się fintechów znalazł się jeden z Polski.
– Wśród 50 najbardziej obiecujących fintechów na świecie znalazła się polska spółka, działająca skutecznie na rynku pożyczkowym w kilku krajach. Pokazuje to, że innowacyjne rozwiązania mogą być z sukcesem budowane w Polsce, jak również szybko zdobywać zagraniczne rynki – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce. Chodzi o firmę Creamfinance.
W zestawieniu KPMG dominują spółki pożyczkowe (32 spółki) oraz oferujące usługi płatności elektronicznych (21 spółek). Ponadto zaklasyfikowały się również spółki z innowacyjnymi rozwiązaniami dla transakcji na rynku kapitałowym czy dla sektora ubezpieczeniowego. Lista obejmuje kilka spółek budujących rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, z branży regulacji sektorowych (tzw. regtech), jak również oferujące zaawansowane rozwiązania oparte na analizie danych. Aż 73 spółki spośród 100 mają charakter „dysruptorów”, tzn. takich, które „zaburzają” istniejące modele biznesowe i operacyjne w sektorze usług finansowym. Zjawisko fintechów jest jednak ogólnoświatowe – KPMG umieściło na swojej liście spółki z 29 krajów. Najwięcej, bo aż 40 spółek jest z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).
Patrząc na polski rynek fintechów warto zwrócić uwagę na to, co się dzieje w przedsionku zestawienia, a jest tam kilka ciekawych polskich firm innowacyjnych, które w ciągu kilku lat mają szanse na podbój rynków finansowych. Rozwój branży fintechowej w Polsce może wydawać się mało dynamiczny, ale należy zwrócić uwagę, że jest to obszar podlegający wielu regulacjom. Dodatkowo polski system bankowy jest stosunkowo młody, a przez to sam w sobie innowacyjny i trudno przedostać się tu z nowym pomysłem. To są istotne bariery wejścia na ten rynek – mówi Andrzej Gałkowski, partner, szef sektora bankowego w dziale Financial Services w KPMG w Polsce.
Spółki chińskie dominujące na liście fintechów
Lista wiodących fintechów została stworzona na podstawie analizy wielkości i szybkości pozyskania kapitału, skali międzynarodowej działalności spółki oraz dywersyfikacji usługowej. Na liście wiodących fintechów dominują spółki chińskie (5 z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce), co w naturalny sposób odzwierciedla skalę rynku konsumenckiego w Chinach. Spółki, które znalazły się na liście 50 wiodących fintechów przyciągnęły już znaczących inwestorów – w ostatnim roku spółki te pozyskały 4,7 mld USD (12 z nich pozyskało finansowanie przekraczające 100 mln USD). W przypadku listy 50 rozwijających się fintechów w raporcie zastosowano kryterium wyboru oparte na innowacyjności produktów, usług czy modelu biznesowego danej spółki.
– Fintechy. czyli spółki rozwijające innowacyjne technologie, rozwiązania oraz modele biznesowe dla sektora usług finansowych, przyczyniają się do rozwiązania kluczowych wyzwań tego sektora: poprawy doświadczeń klientów, stworzenia nowych produktów i usług, obniżenia kosztów czy skutecznej transformacji biznesowej w dynamicznie zmieniającym się cyfrowym świecie. Rozwój fintechów jest obecnie bacznie obserwowany przez banki, instytucje płatnicze, towarzystwa ubezpieczeniowe, jak również regulatorów sektora – mówi Leszek Wroński, partner, szef działu usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Cały raport można pobrać ze strony kpmg.com