W Polsce, w związku z włamaniem do amerykańskiej spółki CardSystems Solutions, banki musiały jak dotąd zablokować ponad tysiąc kart. – Szacuje się, że potencjalne zagrożenie może dotyczyć w naszym kraju prawie 9 tysięcy kart płatniczych – powiedział rzecznik prasowy Banku BPH Jacek Balcer. Najbardziej narażeni na straty są ci klienci, którzy w ciągu ostatnich miesięcy podróżowali po Stanach Zjednoczonych i płacili tam kartami lub dokonywali zakupów przez Internet. Banki na całym świecie, także w Polsce, otrzymały od operatorów systemów płatniczych listy z numerami kart, po to, by mogły sprawdzić, czy któryś z nich dotyczy ich klientów.
Najwięcej na tych listach było numerów należących do posiadających karty klientów Pekao – około 1,6 tysiąca. – Na nowe wymieniono łącznie ponad 300 kart. Pozostałe 1,3 tysiąca numerów kart wykradzionych z amerykańskiej bazy danych dotyczyło tych, których termin ważności już upłynął – poinformował rzecznik prasowy Pekao Robert Moreń. W mBanku wymieniono 500 kart. – Były to głównie eKarty, którymi można posługiwać się wyłącznie w Internecie – powiedziała rzeczniczka mBanku Paulina Rutkowska. W PKO BP było to około 200 kart, w Millennium 75, w Raiffeisen Bank Polska 42, w Banku BPH kilkadziesiąt, a w Banku Gospodarki Żywnościowej zaledwie kilka. W żadnym z banków za nową kartę klienci nie musieli płacić ani czekać długo na jej wydanie – pisze „Rzeczpospolita”.
Bankowcy podkreślają, że wymiana kart miała głównie cel prewencyjny. – Na listach dostarczonych przez organizacje płatnicze znaleźliśmy karty wydane przez nasz bank, które następnie zablokowaliśmy i skontaktowaliśmy się z klientami w celu wydania nowych. Do tej pory żaden z tych klientów nie zgłosił reklamacji, a więc nie zostały odnotowane jakiekolwiek straty – powiedziała Aleksandra Kwiatkowska z Raiffeisen Banku.
Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że w wielu bankach problem zagrożenia kradzieżą w związku z włamaniem do amerykańskiej bazy danych nie wystąpił. Kart nie blokowały ani nie wymieniały Kredyt Bank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy, Nordea Bank Polska, Invest Bank, Lukas Bank, BOŚ, Bank BPS czy Getin Bank.