Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przebudowuje cały system opieki nad dziećmi w stolicy tak, aby placówki opiekuńczo-wychowawcze zmniejszały swoją liczebność oraz aby powstawały rodzinne domy dziecka i niespokrewnione z dzieckiem rodziny zastępcze. Według najświeższych danych Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie – od początku 2005 r. 23 z 214 dzieci, które opuściły domy dziecka, odeszło do rodzin zastępczych. Stanowi to nieco ponad 10% dzieci opuszczających placówki opiekuńcze. – Ten procent jest niewielki. Celem naszej kampanii jest m.in. zwiększenie liczby dzieci odchodzących do rodzinnych domów dziecka. Dzięki temu także i te dzieci, które zostaną w obecnych domach dziecka, będą miały po prostu lepsze warunki rozwoju – mówi Paweł Wypych, Dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
W warszawskich domach dziecka są wolne miejsca dla kolejnych dzieci. Jednak, zgodnie z wymogiem ministra polityki społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze stają przed koniecznością zmniejszenia liczby miejsc do końca 2006 r. Ogrom pracy, jakiego wymagają przekształcenia, obrazuje na przykład sytuacja Domu Dziecka przy ul. Nowogrodzkiej 75. Obecnie jest to placówka, w której przebywa 120 dzieci. Zgodnie z wymogami ich liczba musi się zmniejszyć o 90 wychowanków. Jest to jednak placówka na tyle duża, że planuje się w niej zorganizowanie pomocy w kilku formach.
– Przebudowa całego systemu opieki zastępczej jest zadaniem poważnym i niestety czasochłonnym. Aby wszystko przebiegało sprawnie, należy zwracać uwagę na szczegóły, czyli w tym przypadku na specyfikę każdego z domów dziecka, które mają zostać objęte przekształceniami. W jednym będzie więcej miejsc hostelowych, w drugim więcej miejsc w placówce interwencyjnej. Najważniejsze jednak, że liczba dzieci przebywających na stałe zmniejszy się wszędzie – mówi Lidia Ułanowska, Zastępca Dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
Współpracujące z WCPR-em Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy od listopada 2004 r. prowadzi kampanię „Daj im przyszłość – Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka”. Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania rodzinną opieką zastępczą na terenie Warszawy i okolic. Szkolenia dla osób, które chcą prowadzić rodzinne domy dziecka, będą trwać również po zakończeniu kampanii. Potrwa ona dłużej niż zakładano, ponieważ projekt spotyka się z dużym zainteresowaniem potencjalnych opiekunów. Powstaną domy w Ursusie i Wesołej, już niebawem zakończy się procedura przetargowa, w wyniku której zostanie wyłoniony wykonawca tych rodzinnych domów dziecka. W ciągu najbliższych miesięcy odbędzie się także szereg imprez towarzyszących przedsięwzięciu.