Sąd w Oklahomie skazał dwóch Rosjan za popełnienie oszustw finansowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Oskarżeni ukradli z Banku Amerykańskiego 1.300.000 dolarów. Rosjanie działali na zlecenie obywatela Ukrainy – Alexego Olegovicha Petrova.
W listopadzie 2008 roku Dmitry Vladislavovich Krivosheev i Maxim Valeryevich Illarionov wkradli się do systemu firmy Powell Aircraft Title Services (PATS) i wykradli informacje potrzebne do przeprowadzenia transferu pieniędzy z ich konta bankowego. PATS gromadziła fundusze w oddziale Banku Amerykańskiego w Oklahomie. Hakerzy przejęli hasła dostępowe i przelali na wskazane przez Ukraińca konta 1.300.000 dolarów. Rachunki bankowe należały do osób zatrudnionych przez Petrova. Krivosheev i Illarionov otwarli także konta na własne nazwiska w Wachovii i WaMu, na które otrzymali wynagrodzenie za przeprowadzoną operację.
Oskarżyciel Petrova twierdzi, że Ukrainiec osobiście jeździł z Krivosheevem i Illarionovem do banków, by podjąć z kont przelane pieniądze. Przestępcy wypłacali po 19.900 dolarów z każdego miejsca, żeby nie przekroczyć limitu dziennej wypłaty wynoszącego 20.000 dolarów. W niektórych oddziałach transakcje zostały zablokowane przez pracowników banku, jednak w większości przypadków hakerom udało się podjąć odpowiednie kwoty. Mężczyźni złapani zostali w kwietniu, ostateczny wyrok zapadnie w ciągu następnych 90 dni. Grozi im do 20 lat więzienia i grzywna w wysokości 250.000 dolarów.
„Ten przypadek dowodzi, że nawet najbardziej chroniony bank nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed hakerami. Może starać się unowocześniać systemy zabezpieczeń, lecz jeśli klient nie będzie dbał o zabezpieczanie swoich danych, bank nie jest w stanie zapewnić, że nikt nigdy nie ukradnie mu pieniędzy.”- komentuje Łukasz Nowatkowski – ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software.
Kradzież pieniędzy z kont bankowych staje się jedną z groźniejszych i coraz bardziej popularnych operacji przeprowadzanych przez cybergangi. Tylko w przeciągu ostatniego miesiąca władze Nowego Jorku aresztowały 37 osób oskarżonych o nielegalne transfery pieniężne. Są oni podejrzani o członkowstwo w mafii cyberprzestępców skupionych wokół trojana ZeuS .
Źródło: G DATA Software